Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tak přece jen voda?

Psát opět o vodě na Jupiterově družici Europa může někomu připadat již jako mlácení prázdné slámy. Jestliže se o ní zmiňujeme ještě jednou, není to důsledek okurkové sezóny, ba naopak: právě nyní se objevil nový (byť nepřímý) důkaz o její existenci. To určitě stojí za povšimnutí.

Ilustrační foto...V pátek 25. srpna vyšel v časopise Science článek, v němž jsou poprvé uvedeny nepřímé důkazy o existenci tekuté vody pod ledovým příkrovem družice Europa. Až doposud se všechna tvrzení o přítomnosti vody na této družici omezovala na spekulativní vyjádření, že "pod ledovou vrstvou ... zřejmě existuje hluboký oceán ... ale k jeho prokázání bude třeba dalších pozorování." Ta tu nyní jsou: jedná se o měření magnetického pole, jež prováděla sonda Galileo při několika svých těsných průletech kolem měsíce.

Europa se pohybuje hluboko uvnitř Jupiterova magnetického pole. Toto pole indukuje v povrchových vrstvách družice elektrické proudy, jež zase způsobují sekundární magnetické pole satelitu. Magnetometry na sondě Galileo jsou schopny měřit i toto sekundární pole.

"Magnetické pole na Europě se mění právě takovým způsobem, že to lze nejlépe vysvětlit přítomností elektricky vodivé tekutiny, nejlépe slané vody pod ledem," vysvětluje princip metody Margareta Kivelsonová, vedoucí týmu z Kalifornské univerzity v Los Angeles. "Máme dobrý důvod se domnívat, že povrchové vrstvy Europy jsou tvořeny vodou buď ve stavu zmrzlém nebo tekutém. Led ovšem není dobrým vodičem a proto soudíme, že tímto vodičem by mohl být vodní oceán."

Ilustrační foto...

Torrence Johnson z Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně, jeden z vedoucích vědců projektu Galileo uvádí, že problém tekuté vody na Europě ještě není definitivně rozřešen. Nicméně jeho komentář je povzbudivý: "Data z magnetometru jsou jediným důkazem, který zatím máme k dispozici, že oceán je tam spíše nyní než kdysi dávno, v geologické minulosti. Důkaz je to nicméně nepřímý -- definitivní potvrzení mohou přinést až precizní měření gravitace a výškových změn, jež způsobují slapové jevy." Tyto informace zřejmě poskytne až mise Europa Orbiter, kterou NASA nyní připravuje.

Zdeněk Pokorný

| Zdroj: NASA Science News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Začíná jaro 21. března?
Ilustrační foto...
Raketoplán Atlantis odstartoval
Ilustrační foto...
Čtyři jména Venuše
Ilustrační foto...
NEAR se protáhl kolem Erosu
Ilustrační foto...
Intergalaktická fata-morgána?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691