Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nový typ aktivních jader galaxií

Mezinárodní tým astronomů využil americkou kosmickou observatoř Swift a japonskou rentgenovou družici Suzaku k objevu nového typu aktivních galaktických jader (AGN).

Do nynějška si astronomové mysleli, že již znají všechny typy aktivních jader galaxií. Tyto oblasti jsou poháněny hmotou, kterou požírá supermasivní černá díra v jejích centru. Do AGN (Active Galactic Nuclei) zařazujeme kvasary, blazary či Seyfertovy galaxie. Přestože jsou tyto objekty velké asi jako naše Sluneční soustava, vydávají energii jako miliardy hvězd.

Ilustrační foto...
Obr.: Nově objevený typ AGN – skořápka z plynu a prachu, obklopující jádro galaxie, nepropouští žádné světlo. Autor: Aurore Simonnet, Sonoma State University.

Nyní objevil mezinárodní tým astronomů pomocí kosmického dalekohledu Swift a družice Suzaku nový typ AGN, který je obklopen natolik silnou obálkou z plynu a prachu, že k nám od něj nepřihází téměř žádné světlo.

„Je to velmi důležitý objev, který nám pomáhá lépe pochopit, proč některé supermasivní černé díry svítí a jiné ne“, říká astronom Jack Tueller z Goddard Space Flight Center při NASA. Důkazy, potvrzující existenci nového typu AGN, našli vědci v posledních dvou letech pomocí dalekohledu BAT (Burst Alert Teleskope), který je součástí družice Swift. Tueller a jeho tým našel několik stovek relativně blízkých AGN, které dříve unikaly naší pozornosti. Viditelné a ultrafialové světlo z těchto zdrojů je nemilosrdně pohlceno prachem a plynem, jenž obklopují tyto objekty.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: aktivní galaktické jádro. Autor: Aurore Simonnet, Sonoma State University.

BAT byl ale schopen objevit rentgenové záření o vysoké energii z těchto zdrojů. Detekované záření dokáže projít i tlustou vrstvou plynu a prachu. Na dva z nově objevených AGN byla zaměřena japonská družice Suzaku, která měla odpovědět na otázku, zda se jedná o již známý typ aktivních galaktických jader, nebo o něco zcela nového. Vybrané objekty se nacházejí v galaxiích s označením ESO 005-G004 a ESO 297-G018, vzdálených od Země 80 a 350 milionů světelných let.

Ilustrační foto...
Obr.: Popis předcházejícího obrázku – aktivní galaktické jádro (AGN) a různé jeho typy v závislosti na úhlu, pod kterým objekt vidíme (kvasary, blazary, Seyfertovy galaxie). Autor: Aurore Simonnet, Sonoma State University.

Družice Suzaku je schopna pozorovat ve větší části rentgenová záření. Ale navzdory vysoké citlivosti družice bylo objeveno jen nepatrné množství nízko nebo středně energetického rentgenová záření.

Podle teorií jsou AGN obklopeny prstencem prachu a plynu. Úhel, pod kterým takový prsten vidíme, určí o jaký typ objektu se jedná - kvasary, blazary či Seyfertovy galaxie. Nové AGN jsou ale jiné. Nejsou obklopeny jen prstencem plynu a prachu, ale celou obálkou (skořápkou) z nepropustného materiálu.

„Můžeme spatřit viditelné světlo z různých typů AGN, protože toto světlo je rozptýlené“, říká další člen týmu Richard Mushotzky. „Ale u těchto dvou galaxií je veškeré světlo, přicházejí z jader, zcela zastíněno“, dodává Mushotzky.

Ilustrační foto...
Obr.: Dvě podrobně zkoumané galaxie ESO 005-G004 (vlevo) a ESO 297-G018 (vpravo). Autor: DSS/UK Schmidt Telescope/AAT Board.

Jinou možností by mohlo být, že tyto AGN mají příliš málo plynu ve svém okolí, jehož záření můžeme pozorovat. Teprve další výzkumy odhalí další podrobnosti o novém typu AGN. Ve skutečnosti tyto AGN mohly zahrnovat až 20% ze všech rentgenových zdrojů pozadí. Již kosmická observatoř Chandra odhalila, že toto pozadí je produktem AGN, ale není schopna poznat pravou povahu těchto zdrojů.

Neznalostí nového typu AGN byly dřívější výzkumy v této oblasti zkresleny a měli jsme tak neúplný obraz o supermasivních černých dírách v centrech galaxií. Astronomové se domnívají, že právě tyto objety měly v minulosti zásadní vliv na formování galaxií. Jak říká Tueller: „Nemůžeme porozumět vesmíru, aniž bychom porozuměli těmto obrovským černým dírám a tomu, co dělají“.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rokycanský přístrojový zvěřinec
Ilustrační foto...
Instantni pozorovatelna 68
Ilustrační foto...
Arcturus
Ilustrační foto...
Čertův stůl – observatoř nebo hromádka šut
Ilustrační foto...
V Litomyšli se konal sjezd České astronomické
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691