Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Opraví NASA Endeavour?

NASA stále zvažuje preventivní opravu poškozeného tepelného štítu raketoplánu Endeavour. Mise tak možná vstoupí do historie. Bylo by to poprvé, co by astronauti opravovali tepelný štít na oběžné dráze. STS-118 se díky tomu může rovněž stát nejdelší ze 120 dosavadních misí raketoplánů.

NASA stále zvažuje preventivní opravu dvou poškozených dlaždic tepelného štítu raketoplánu Endeavour. Ty byly zasaženy 58 sekund po startu kusem izolace. Větší kus podle údajů narazil nejdříve do podpěry mezi raketoplánem a vnější palivovou nádrží při rychlosti 330 km/h, rozlomil se a jeden z kousků následně zasáhl rychlostí 240 km/h Endeavour. Fakt, že se kus izolace odrazil, NASA dost překvapil. Úřad v těchto hodinách zvažuje, zda raketoplán opraví nebo ne. V případě opravy by bylo nutné uskutečnit pátý výstup do kosmu a prodloužit misi raketoplánu nejméně o dva dny. Bylo by to poprvé v historii, co by astronauti opravovali tepelný štít na oběžné dráhy. Preventivní „zákroky“ sice od nehody Columbie již proběhly, ale nikdy se zatím nejednalo o přímou opravu tepelného štítu. Díky prodloužení by se mohla stát mise STS-118 nejdelší v historii kosmických raketoplánů. Endeavour dostal při modernizaci v uplynulých letech zařízení, které mu umožňuje napájení z energetického systému ISS a tak může u stanice zůstat déle.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškození tepelného štítu raketoplánu Endeavour, zdroj: space.com

NASA zdůrazňuje, že životy astronautů v žádném případě ohroženy nejsou. I s poškozením dvou dlaždic tepelné ochrany by dokázal Endeavour bez větších problémů přistát. S podobnými i horšími šrámy již raketoplány v minulosti přistávaly. Proč tedy NASA zvažuje opravu? Důvody jsou dva. Jednak NASA po nehodě Columbie neponechává nic náhodě a opravuje i sebemenší poškození, které by dříve prošly bez povšimnutí. Hlavním důvodem je ale obava, že by přistání bez opravy mohlo poškodit raketoplán. Následná oprava by stála nejen finanční prostředky, ale především by trvala několik týdnů a to by mohlo zapříčinit skluz v přípravách dalších misí.

Mise probíhá hladce

Posádka raketoplánu pokračuje v misi dle plánu. V pondělí 13. srpna se uskutečnil druhý ze čtyř plánovaných výstupů do kosmu. Během 6 hodin a 28 minut trvající kosmické vycházky vyměnili Richard Mastracchio a David Williams pokažený gyroskop za nový. Gyroskop je obří setrvačník, který udržuje polohu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) v prostoru. Starý setrvačník byl ponechán na skladovací plošině a bude dopraven k expertize zpět na Zemi při misi raketoplánu v prosinci.

Během úterka byla z nákladového prostoru raketoplánu vyzvednuta vnější skladovací plošina ESP-3. Mechanická ruka raketoplánu Endeavour plošinu předala staničnímu manipulátoru, který ji následně připojil k ISS.

Další výstup do kosmu začne ve středu okolo 17:40 našeho času. Úkolem kosmické vycházky bude „připravit půdu“ pro jeden z hlavních úkolů příští mise raketoplánu. V říjnu má posádka raketoplánu Discovery nejen dopravit k ISS spojovací modul Harmony, ale také přemístit část nosníku P6 se slunečními panely na jiné místo a právě přípravou pro toto přemístění se budou zabývat astronauti Richard Mastracchio a člen stálé posádky ISS Clay Anderson při středečním výstupu do kosmu.

Ilustrační foto...
Obr.: Endeavour a naše rodná planeta

Čtvrtý a zatím poslední výstup do kosmu je naplánován na pátek. Multimédia z dosavadního průběhu mise najdete zde.

ISS na českém nebi

Ve středu večer budou mít obyvatelé Česka jedny z nejlepších podmínek pro pozorování přeletu ISS za poslední dobu. Mezinárodní kosmická stanice nad námi sice prolétá v tuto dobu každou noc a někdy dokonce dvakrát, ve středu ale vystoupá velmi vysoko a dostane se až 80° nad obzor a její jasnost dosáhne okolo -2,5 mag, zazáří tak stejně jasně jako Jupiter. ISS se ve středu objeví na obloze přibližně ve 21:04 a ztratí se o pět minut později. Přelety pro své město najdete zde.


Související článek: Mise probíhá dle plánu, Endeavour není poškozen vážně

Petr Kubala

| Zdroj: cbsnews.com, space.com , Press Kit IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pozor! Přijdou Geminidy!
Ilustrační foto...
Online přenos ze startu Sojuzu TMA-10
Ilustrační foto...
Stopy Opportunity objektivem MOC
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – předstartovní zpravodajst
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2004 - část F
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691