Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

NASA a ESA budou u Marsu spolupracovat

Evropská kosmická agentura (ESA) a Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) budou na výzkumu Marsu i nadále velmi úzce spolupracovat. Obě kosmické agentury si od toho slibují zvýšení produktivnosti svých kosmických sond a úsporu finančních prostředků.

Letos v srpnu odstartovala k Marsu americká sonda Phoenix. Její přistání na povrchu rudé planety je naplánováno na konec května 2008. Komunikaci se sondou během přistávání bude zajišťovat evropský Mars Express, který obíhá okolo Marsu od prosince 2003. Přípravy na „den D“ začnou u rudé planety již v prosinci. Bude totiž potřeba upravit oběžnou dráhu sondy Mars Express a čím dříve se s tím začne, tím menší bude spotřeba paliva.

Ilustrační foto...
Obr.: Evropská sonda Mars Express

Rozhodně to ale nebude první ani poslední spolupráce obou kosmických agentur při výzkumu Marsu. Právě se sondou Mars Express probíhá komunikace prostřednictvím amerického radioteleskopu sítě Deep Space Network (DSN) o průměru 70 metrů. Vědci z NASA také pomáhali vyřešit problémy při rozmísťování antén radaru MARSIS, který je na palubě sondy a slouží k průzkumu podpovrchových vrstev.

„Posledních tři a půl roku nám dovoluje síť radioteleskopů DSN přijímat z Marsu větší množství dat“, říká Michel Denis z ESA. Příští rok v květnu tak může ESA tuto laskavost NASA oplatit tím, že bude zajišťovat spojení s přistávacím modulem sondy Phoenix.

NASA nyní jedná s ESA také o možné výpomoci po přistání sondy Phoenix v polárních oblastech rudé planety. Je možné, že Mars Express bude fungovat jako retranslační družice na oběžné dráze kolem Marsu. Data získaná modulem sondy Phoenix by byly každé dva až tři dny odeslány sondě Mars Express, která by je následně přeposlala na Zemi. To by Američanům umožnilo získávat od přistávacího modulu větší množství dat. Podobná spolupráce je po technické stránce připravena. Obdobnou službu zajišťuje Mars Express také dvěma vozítkům (Spirit a Opportunity). V tomto případě ale Mars Express funguje pouze jako pojistka pro případ, že by americké sondy na oběžné dráze přestaly fungovat.

Test takového datového přenosu byl proveden v letech 2004 a 2005, kdy Mars Express několikrát navázal kontakt s vozítkem Spirit. Oba rovery nyní na povrchu přečkaly písečnou bouří a v nejbližší době by mělo být znovu otestováno jejích spojení s evropskou sondou jako příprava na květnové přistání Phoenixu.

Ilustrační foto...
Obr.: Schéma přistání sondy na povrchu Marsu.

Phoenix drží kurs

Kosmická sonda Phoenix již má za sebou první z několika korekcí dráhy. Koncem srpna také prošly testy některé z vědeckých přístrojů. K 1. září měla sonda za sebou 81 milionů z celkových 679 milionů kilometrů. Dosavadní průběh mise se obešel bez jakýchkoliv problémů. Další událostí bude druhá korekce dráhy, která je naplánována na 16. října.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Polární záře téměř nad Valašskem
Ilustrační foto...
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
Blízké setkání planetkového druhu
Ilustrační foto...
Cruithne -- podivný společník Země
Ilustrační foto...
Situace na trhu s malými tělesy Sluneční soust
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691