Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Galaktické lego

Kosmický dalekohled Spitzer a Hubblův kosmický dalekohled (HST) společnými silami odhalili devět velmi malých vzdálených galaxií. Jedná se o jedny z doposud nejmenších zkoumaných galaxií. Každá z tzv. kompaktních galaxií je sto až tisíckrát menší než naše Galaxie.

Teoretické modely předpokládají, že se tyto malé galaxie v raném vesmíru postupně proměnily ve velké hvězdné ostrovy. Nově objevené galaxie připomínají jednotlivé díly stavebnice Lego a jsou tak jakýmisi stavebními kameny, potřebnými pro vznik velkých galaxií, jak je známe dnes.

Ilustrační foto...
Obr.: Na horní fotografii je celkový přehled 5 z 9 zkoumaných galaxií, které jsou označený rámečkem a číslem. Detaily jsou k dispozici dole. Fotografii pořídil Hubblův kosmický dalekohled.

Vědce překvapilo jak malé galaxie jsou. To co napozoroval Hubblův kosmický dalekohled, potvrdil jeho kolega Spitzer. Nová fotografie a nové výsledky nám dávají mimořádnou příležitost lépe pochopit formování galaxií asi miliardu let po Velkém třesku. HST odhalil v galaxiích safírově modré jasné hvězdy, které jsou ještě velmi mladé, dosahují stáří jen několika milionů let.

„Zatímco modré světlo, spatřené HST ukazuje přítomnost mladých hvězd, pozorování z kosmického dalekohledu Spitzer vylučují přítomnost infračerveného záření a tedy předešlých generací hvězd, takže se skutečně jedná o mladé galaxie“, říká Sangeeta Malhotra z Arizonské státní univerzity.

Zatímco šest z devíti zkoumaných galaxií má ideální kapkovitý tvar, tři galaxie se zdají být narušené. Jejích protáhly tvar by naznačoval, že jsou gravitačně ovlivněny blízkými galaxiemi a možná již dochází ke vzájemnému slučování a vytváření větších galaxií.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Budou polární záře?
Ilustrační foto...
Online přenos ze startu Sojuzu TMA-10
Ilustrační foto...
Žeň objevů 1999 -- díl pátý
Ilustrační foto...
Posádku ISS čekají výstupy do kosmu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 94
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691