Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dawn je na cestě do hlavního pásu planetek

Kosmická sonda Dawn, která mnohokrát doslova utekla hrobníkovi z lopaty, odstartovala ve čtvrtek 27. září ve 13:34 ke dvěma planetkám hlavního pásu.

Kosmická sonda Dawn se proslavila již před svým startem. Projekt byl totiž mnohokrát odložen a jednou dokonce zcela zrušen. Když už se v červenci zdálo, že Dawn konečně odstartuje, přišly problémy s počasím a poté i s letadlem, které zajišťuje přenos dat mezi raketou Delta II a řídicím střediskem v závěrečné fází letu nad Afrikou. Problémy nakonec zapříčinily odklad startu z července až na září letošního roku. Dawn totiž musel uvolnit místo kosmické sondě Phoenix, která 4. srpna odstartovala k Marsu.

Ilustrační foto...
Obr.: Start sondy Dawn

Také v září byl start sondy jednou odložen kvůli špatnému počasí a včera se málem o další odklad postaral nečekaný vetřelec v podobě lodi, jenž se dostala do oblasti dopadu motorů na tuhá paliva. Nakonec se ale problém vyřešil a tak Dawn odstartoval ve čtvrtek 27. září ve 13:34 na svou 4,8 miliardy kilometrů dlouhou pouť vesmírem. Hlavním úkolem sondy je výzkum dvou planetek hlavního pásu, který se nachází mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru.

Během následujících 80 dní budou provedeny testy vědeckých přístrojů. První zastávkou sondy bude v březnu 2009 planeta Mars, která dodá sondě potřebný impuls k další cestě. V září 2011 dorazí Dawn k planetce Vesta a na její oběžné dráze pobude do dubna 2012. Poté se kosmické plavidlo vydá k trpasličí planetě Ceres. Dorazit k ní má v únoru 2015. Výzkum Cerery potrvá nejméně do července 2015. Obě planetky zatím žádná kosmická sonda nezkoumala a tak jediné údaje a fotografie, které o nich máme, poskytly pozemské observatoře a Hubblův kosmický dalekohled.

Ilustrační foto...
Obr.: Start sondy Dawn

Výzkum planetek a komet nám umožňuje nahlédnout do minulosti a pochopit tak procesy vzniku Sluneční soustavy.

Kosmická sonda Dawn je vybavena iontovým motorem, podobně jako třeba evropská sonda Smart-1, která před časem zkoumala Měsíc. Nevýhodou iontového motoru je pomalá akcelerace. Na druhou stranu může takový motor pracovat i několik měsíců vkuse a sonda tak zrychluje postupně. Dawn bude vybaven dvěma velmi dlouhými slunečními panely s délkou 19,7 metrů. Velikost samotné sondy je 2 metry. Mezi vědecké vybavení patří kamera, spektrometr pro infračervenou a viditelnou část spektra, neutronový a gama spektrometr a radar.

Video ze startu a záznam online přenosu jsou zde.

Start sondy Dawn na ploše vašeho počítače:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, NASA feature, IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Portrét mrazivého zrodu
Ilustrační foto...
Vyhledávací mapka pro kometu C/2004 Q2 (Machholz
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl třetí
Ilustrační foto...
HST vyfotil pětihvězdnou gravitační čočku
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl pátý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691