Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

První krůčky Oportunity v kráteru

Vzhledem k mnoha pěkným záběrům, které nyní přicházejí z Marsu, je na čase podívat se na nové celkové i detailní snímky kráteru Victoria.

Ačkoli robot pracuje uvnitř kráteru již 14 dní, postup je zpočátku opatrný. Snímkuje se okolí, vybírají nejvhodnější cíle a cesty k nim. Sklon Oportunity vůči horizontu je nyní kolem 25°, což není nikterak kritická hodnota, prokluz kol se pohybuje na úrovni pouhých 10% (před vstupem do kráteru Endurance na počátku mise byl jako bezpečný vyzkoušen i sklon přesahující 30°, prokluz kol byl při výstupu Spirit na Husband hill v některých případech i ke 100%).

Ilustrační foto...
Obr.: Nádherná simulace! Autor Astro0 z UnmannedSpaceflight.com, Zdroj snímků NASA / JPL / Cornell, model Doug Ellison.
Ilustrační foto...
Obr.: Celkový pohled na kráter Victoria, 27. 9. 2006, Zdroj: NASA / JPL

Jak je možné vidět na detailních záběrech vnitřní části Duck bay (Kachní zátoky), je pokryta podobnými vrstvami světlých hornin, s jakými se již Oportunity setkával v předchozích letech. Opět zde pozorujeme vrstvy a malé kuličky jakoby vrostlé dovnitř. Pozornost vědců je v první fázi výzkumu zaměřena na světlejší pruh vinoucí se podél obvodu celého kráteru. Právě na úrovni této vrstvy nyní Oportunity stojí a pohybuje se rovnoběžně s valem kráteru.

Ilustrační foto...
Obr.: sol 1305, robotická ruka je připravena, Zdroj: NASA / JPL
Ilustrační foto...
Obr.: Mozaika dvou záběrů navigační kamery, Zdroj: NASA / JPL

Jelikož snímky z mise jsou prakticky okamžitě dostupné v surové podobě na internetu, máme možnost si prohlížet nejen detaily hornin dříve, než vyjde tiskové prohlášení, ale díky programům, jako je např. Midnight Mars Browser je možné např. sledovat pohyb vozítka po povrchu. Výsledkem ideálního použití tohoto programu je video Michaela Howarda, které vkládám z Youtube, pod ním je link na stažení QuickTime verze. Nyní již nemusím dále popisovat, jak a kudy se robot dostal na současné místo. Poloha na videu prakticky odpovídá poslednímu víkendu v září 2007.


Odkaz na video ve formátu QuickTime (12 MB)

Pokud nikde nepadla zmínka o stavu atmosféry, tak podle posledního prohlášení šéfa mise o stavu roverů je prý atmosféra nad oběma místy výrazně čistší (dokazují to i snímky sondy MRO z oběžné dráhy), ale prachu je v atmosféře stále dost a bude se usazovat ještě řadu měsíců. Prachové bouře jsou naštěstí minulostí.

Ilustrační foto...
Obr.: Trasa robota v oblasti kráteru Victoria a v Kachní zátoce, Zdroj: NASA / JPL / Eduardo Tesheiner

Zdroje:
Kráter Victoria o rok dříve
M. Howard – Midnight Mars Browser
Flight director update

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čerstvé maso
Ilustrační foto...
Ceres
Ilustrační foto...
Kterak za dne pozorovat kometu
Ilustrační foto...
Supernova, která zlobí
Ilustrační foto...
Lov na exoplanety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691