Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Juan Antonio Henríquez Santana a Ramon Naves

Před pár dny obletěla svět správa o zjasnění komety Holmes. Zatímco kometu už viděla spousta lidí, jen málokdo ví, jak k objevu nenadálého zjasnění došlo. Velkou zprávu světu přinesli španělští astronomové časně ráno 24. října. Jak vše probíhalo, jsme se zeptali v několika větách dvou hlavních aktérů, kterými byli Ramon Naves a Juan Antonio Henríquez Santana.

Jako objevitel zjasnění komety se na většině serverů objevuje jméno Ramona Navese ze Španělska. Podle záznamů byl ale tím, kdo objev oznámil světu Juan Antonio Henríquez Santana z Kanárských ostrovů. Jak to tedy bylo? Pro odpověď jsme napsali do Španělska a na Tenerife.


Juan Antonio Henríquez Santana odpovídal na otázky IAN:

1. Pozoroval jste zjasnění komety Holmes náhodně? Popište svá pozorování v noci z 23. na 24. října.

Tuto noc jsem začal dělat fotometrii a astrometrii pro Minor Planet Center. Nejdříve jsem sledoval 50P Arend, po 40 minutách jsem zaměřil na 17P Holmes (bez nějakého zvláštního důvodu) a na první pořízené fotografii se zdála jedna hvězda přímo za kometou. Říkám si: „Zatraceně, kometa zakryla nějakou hvězdou“. Měření z předcházející noci ukázala 17,4 mag. Rozhoduji se jít spát a nechávám přistroje pracovat…okolo 1:00 se vracím a zjišťuji, že ta hvězda se pohnula…nervy pracují. Podávám zprávu, kolegové a Gustavo Muler, Ramon Naves a Dr. Mark Kidger mě utvrzují, také kolegové z observatoře v Malaze to potvrzují. Posíláme informaci na CBAT (Mezinárodní centrum astronomických telegramů, které v reálném čase informuje o mimořádné události v astronomii – pozn.redakce). Zbytek je historie…

Ilustrační foto...
Obr.: Juan Antonio Henríquez Santana - pozorovací stanoviště

2. Co říkáte na kometu Holmes?

Věřím, že se jednalo o pokoření všech rekordů v chování komet. Kdyby byla víc blíž, jednalo by se o velké divadlo pro velké publikum. Vzrušení v astronomickém světě je více než zřejmé. Čekám, že nám pomůže lépe pochopit kolegy ze Sluneční soustavy.

3. Jaký dalekohled a další vybavení používáte na observatoři?

Moje aktuální vybavení je Montura Losmandy G11, OTA: Vixen Visac., CCD: SBIG ST9XE. Mám dalekohled na plošině s kolečky, vyvezu ho na terasu, seřídím na 5 nebo 6 hvězdách a zahájím práci.

Jak vypadá pozorovací stanoviště od Juana Antonia Henríqueze Santany se můžete podívat zde a zde.

4. Pozorujete jenom komety?

Ne, také sleduji NEOS, ale komety jsou základní náplní mojí práce. Také pozoruji proměnné hvězdy, ale fotometrie a astrometrie komet a planetek tvoří 90% mého času.

5. A poslední otázka: znáte českou astronomii nebo nějakého našeho astronoma?

Od časů Tycha a Keplera, Praha tvoří část historie astronomie. Samozřejmě znám práci observatoří v Ondřejově a na Kleti. Dovolte mi využít příležitost a pozdravit astronomickou obec v České republice.

Děkuji za rozhovor
Ramon Naves odpovídal na otázky IAN:

1. Pozoroval jste zjasnění komety Holmes jako první společně se Sr. Juanem Antoniem Henríquezem Santanou z Kanárských ostrovů. Jednalo se o náhodu, nebo vám zaslal zprávu?

Juan Antonio Henríquez telefonoval Gustavovi Mulerovi (Obs. Nazaret - Lanzarote - pozn. redakce) a potom mi oba shodně zavolali okolo 1:00 UTC.

2. Jak se podle vás bude kometa Holmes dále vyvíjet?

Upřímně… nemám moc velkou představu o tom, co se bude dít. Předpokládám, že její jasnost bude vysoká několik týdnů, ale bude postupně slábnout.

3. Jaký dalekohled a další vybavení používáte na observatoři?

Má observatoř je na hydraulickém pístu a vyjíždí nahoru nad střechu (viz fotografie zde). Používám dalekohled MEADE LX-200 305mm a CCD kameru ST-9E.

Ilustrační foto...
Obr.: Observatorio Montcabrer, zdroj: http://astrosurf.com/cometas/observatorio.html

4. Pozorujete jenom komety?

Ne, také NEOS (blízkozemní planetky – pozn. redakce), transneptunické objekty a transity exoplanet. Více zde.

5. A poslední otázka: znáte českou astronomii nebo nějakého našeho astronoma?

Znám Observatoř Kleť od Miloše Tichého.

Děkuji za rozhovorVe španělštině se ptal a přeložil Petr Kubala.Ilustrační foto...
Obr.: Ramón Naves, zdroj: astrosurf.com


Odkazy

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sexuální život hvězd
Ilustrační foto...
Záškodník ukrytý za Sluncem
Ilustrační foto...
Stále pěkná kometa C/2001 Q4 (NEAT)
Ilustrační foto...
Když je Slunce Pacman
Ilustrační foto...
Hubble zkoumal atmosféru exoplanety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691