Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zajímavosti z povrchu Marsu

.. aneb jak se mají naše zdánlivě nezničitelná vozítka? Už víme, jaký bude další program Spirit a zřejmě i místo k přezimování. Opportunity překonává menší problém s bruskou a dále zkoumá kráter Victoria.

Spirit stále zkoumá plochou vyvýšeninu Home Plate a zdá se, že už tomu tak bude až do konce dalšího marsovského roku. S blížící se zimou se objevily údaje, která místa ještě Spirit prozkoumá a kde se pravděpodobně usadí na zimu.
V současné chvíli se Spirit nalézá na severozápadním okraji vyvýšeniny a zdá se, že měl trochu problémy s prokluzem na mírném svahu, jak je vidět na opakovaných stopách kol.

Ilustrační foto...
Obr.: Mapa ukazuje, kudy se Spirit pohyboval, vyznačena jsou i místa dalšího předpokládaného pohybu. Kliknutím se dostanete na stránku s dalšími mapami. Zdroj MER, JPL, NASA.
Ilustrační foto...
Obr.: Zdá se, že Spirit po svahu trochu sklouzl. Snímek z 21. 11. (sol 1381)

Očekávat můžeme výzkumy severní části Home Plate (site 7 a 8). Protože v zimě je nutné nastavit solární panely Spirit co nejvíce ke Slunci, dá se očekávat usazení na severně orientovaném svahu Home Plate, jak je vidět i na mapách JPL (místo označené WH3 – Winter Haven, zimoviště). Minulou zimu strávil na místě jižně od Home Plate a není vyloučeno, že nově vybrané místo bude vhodnější nejen z hlediska sklonu, ale též případných větrných poryvů, které by pomohly vyčistit prachem zanesené solární panely.

Ilustrační foto...
Obr.: Home Plate od severu (pohled pořízen v solu 742), vyznačeno místo předpokládaného zimního pobytu WH3.
Ilustrační foto...
Obr.: Detail Winter Haven 3 ze solu 767.

Opportunity je ve výborné kondici, ačkoli měla problémy s dvěma přístroji – MiniTES na dálkový průzkum hornin vypověděl službu, možná v důsledku zanesení prachem, RAT (Rock Abrassion Tool, bruska na kameny) měla problém s výpadkem čidel. Vše se u ní řešilo úpravou programu řídícího její práci, protože čidla nehlásila, zda je v činnosti nebo ne. Jednoduchým snímáním pomocí přední navigační kamery bylo zjištěno, že bruska se točí, jak má. Vzhledem k výpadku čidla kontrolujícího pohyb čistícího kartáče však došlo k jeho ohnutí, avšak pracovníci řídícího centra se domnívají, že činnost RAT by měla být brzy obnovena. Rádi by totiž dokončili výzkum v pásu zajímavých hornin s vrstevnatou strukturou. Bruska se hodí zejména pro možnost použití alfa částicového spektrometru, který tak může studovat daný kámen a ne prach na jeho povrchu.

Ilustrační foto...
Obr.: Detaily v Cape Verde severně od současné pozice Opportunity. Vidíte tam na konci mužský obličej?

Ilustrační foto...
Obr.: Bruska RAT v pohybu.

Martin Gembec

| Zdroj: marsrovers.nasa.gov, Unmannedspaceflight.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V ohnisku: Proměnné hvězdy
Ilustrační foto...
Květen bude letos ve znamení zatmění
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl pátý
Ilustrační foto...
Hvězdné nebe digitálním okem I
Ilustrační foto...
Planety a Měsíc nad západem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691