Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak malé měsíce Saturnu ke svým tvarům přišly

Kosmická sonda Cassini pokračuje ve výzkumu Saturnu a jeho početné rodiny měsíců. Přestože se nejčastěji objevují zprávy o Saturnu a Titanu, sonda se zaměřuje také na menší měsíce planety.

Několik menších měsíců obíhá okolo Saturnu poblíž vnějších prstenců planety. Tyto velmi malé světy nám ovšem nabízejí cenné informace o vzniku a vývoji systému Saturnu. Navíc jejích tvary jsou mnohdy nesmírně bizardní. Podle vědců se zdá, že některé z malých měsíců mohly na sebe nabalovat menší materiál z vnějších částí prstenců Saturnu. Podrobné informace o takovém vývoji jsou pro vědce nesmírně důležité. Princip je totiž velmi podobný vzniku planet Sluneční soustavy.

Ilustrační foto...
Obr.: Saturnův měsíc Atlas.

Saturnovy prstence nejsou celistvým útvarem, jak se nám to jeví při pohledu dalekohledem, ale jsou tvořeny obrovským množstvím jednotlivých částí od velikosti zrnek prachu až po balvany velké jako dům. Všechen tento materiál obíhá okolo planety v prstenci, který je relativně tenký. Podobný prstenec, nebo lépe řečeno disk, obíhal kdysi také okolo vznikajícího Slunce. Z tohoto disku se pak zformovaly planety – včetně naší Země.

Animace ukazuje, jak na sebe Saturnovy měsíce Atlas a Pan postupně nabalovaly částečky z vnějších prstenců Saturnu.

Sonda Cassini se zaměřila na dva menší měsíce Saturnu o průměru asi 20 kilometrů. Měsíce Atlas a Pan byly objeveny sondou Voyager v 80. letech. Především Atlas má velmi zajímavý tvar. V oblasti rovníku je na první pohled patrný výběžek o výšce asi 6 až 10,5 km. Tvar měsíce tak připomíná létající talíř.

Kolem své osy se otočí Atlas za 14 hodin, což je méně než by se mohlo zdát.

Carolyn Porco a její kolegové ze Space Science Institute se domnívají, že Pan a Atlas postupem času na sebe nabalovali materiál z prstenců. Naznačují to alespoň analýzy hustoty a tvaru měsíců, získané pomocí sondy Cassini.

Doporučené: http://cassini.ian.cz.

Petr Kubala

| Zdroj: space.com, space.newscientist.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Odtahovka ve Vesmíru? Proč ne?
Ilustrační foto...
Letní astronomická expedice 2003 – pohled zpě
Ilustrační foto...
Astronomie ... umění
Ilustrační foto...
Exploze na Měsíci
Ilustrační foto...
O svícení 50
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691