Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zemřel druhý člověk z vesmíru

German Titov, druhý člověk, který okusil slasti i strasti kosmického prostoru, zemřel ve věku 65 let. Tělo bylo nalezeno večer ve středu 20. září v sauně jeho soukromé rezidence. Podle policejní zprávy ho zřejmě zradilo vlastní srdce a on se pak nešťastnou náhodou udusil oxidem uhelnatým.

Ilustrační foto...Život tohoto jinak "obyčejného" vojenského pilota v řadách sovětských vzdušných sil, změnil zásadním způsobem šestý srpen 1961, kdy se vydal jako druhý člověk této planety na kosmickou cestu kolem světa. Ačkoli ho s jedním obletem předběhl Jurij Gagarin a s kratičkým balistickým skokem i Sheppard s Grissomem, přesto všechno právem patří mezi největší hrdiny dvacátého století. German Titov na oběžné dráze jako vůbec první testoval dlouhodobější vliv beztížného stavu na lidský organismus. Prováděl též jednoduchá meteorologická pozorování, navíc ručně řídil loď Vostok 2 a také jedl, pocítil známou nevolnost, spal a snil.

"Kosmický let je něco jako droga -- jakmile ho jednou vyzkoušíte, už nikdy nechcete nic jiného," prohlásil před časem v jenom televizním rozhovoru. Bohužel, do vesmíru se už nikdy nevrátil. Po tragické smrti Gagarina v roce 1968 mu byla tahle slast -- jako významnému symbolu úspěchů Sovětského svazu, navždy odepřena. Jenom chabou náplastí byla nezbytná popularita, stovky nejrůznějších vyznamenání či malý kráter na Měsíci.

German Titov se narodil 11. září 1935 ve vesnici Verchnyje Žilino u rusko-kazachstánských hranic. Byl zkušebním pilotem, po kosmickém letu pracoval ve výzkumném ústavu a na ministerstvu obrany. V roce 1995 byl jako člen komunistické strany zvolen do dolní komory ruského parlamentu. Po druhé již nekandidoval.

Mnohé z tehdy ohromujících rekordů Titovova letu jsou dávno překonána. Sedmnáct obletů Země, 25 hodin a 18 minut pobytu v beztížném stavu, první spánek, nevolnost či nepravidelný srdeční rytmus... to už dnes nikoho nepřekvapí. Jedna výsada ale Germanu Titovovi kupodivu dodnes zůstala: Ve věku pouhých 25 roků se 6. srpna 1961 stal nejmladším kosmoplavcem. Přejeme mu šťastnou cestu mezi hvězdy!

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Vzpomínka na Antonína Bečváře --
Ilustrační foto...
Instantní galerie 16 (STS-115)
Ilustrační foto...
ESA mapuje požáry
Ilustrační foto...
Rendezvous na večerní obloze
Ilustrační foto...
Rozdvojená Kleopatra
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691