Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Když se řekne EVA

18. března 1965 se do volného prostoru vydal první člověk. Dnes slavíme výročí, které mohlo skončit katastrofou. Jaké to vlastně je dobývat Vesmír ve skafandru?

Ilustrační foto...
Obr.: A. Leonov.

Vůbec prvním, kdo se vydal ve skafandru do volného prostoru byl Alexej Leonov, který 18. března 1965 opustil kosmickou loď Voschod 2. O několik měsíců později, 3. června provedl to samé Američan Edward White v rámci letu Gemini 4. První EVA na jiném kosmickém tělese patří bezesporu k nejvýznamnějším událostem celého lidstva a slova Neila Armostronga, který ji vykonal, zná asi každý. Dnes jsou tyto operace běžnou součástí letů raketoplánu a nezbytným doplňkem při budování Mezinárodní kosmické stanice. Každý tak nějak tuší, že podobně jako potápěči pracující ve velkých hloubkách pod vodou, musí i kosmonauti chránit svoji ,,kůži'' speciálním oblekem. Oproti výletům do mořských hlubin ale pracují lidé ve Vesmíru ve vzduchoprázdnu a ohromném rozdílu teplot v mnohdy velmi rychlých intervalech střídaní světla a tmy.


Leonov se málem nevrátil a téměř prodělal infarkt...

Ilustrační foto...
Obr.: Nejslavnější podrážka na světě...

Během několika desetiletí postupného osidlování Vesmíru se velmi výrazně měnilo vybavení, které kosmonautům pomáhá přežít vražedné podmínky. Podobně jako mladí hoši dostanou první oblek do tanečních, stejně tak kosmonauti používali dlouhou dobu skafandry šité na míru. Teprve moderní verze oblečků NASA, které se používají pro vycházky z ISS, fungují modulárně a lze je kompletovat pro různé tělesné konstrukce z mnoha různých částí. Díky tomu se také výrazně slevnila jejich produkce. Ve srovnání s šedesátými lety jsou dnešní skafandry neuvěřitelně moderní. Došlo k výraznému pokroku v použitých materiálech, takže oblek vydrží v extrémních podmínkách déle pružný a provozuschopný. K dispozici je také elektronika a přehledné displeje, pomocí kterých mohou samotní výletníci navzájem kontrolovat údaje o všech důležitých parametrech (tlak, zásoby, ...). Součástí skafandru je mimo jiné nádrž s vodou a jímka exkrementů pro případ potřeby, komunikační systém, zálohy kyslíku a chladící systém.

Ilustrační foto...
Obr.: Jedna z mnoha konstrukcí.

První ,,SpaceWalk Druhé Strany'' - Gemini 4.

Hranice rizika

Kosmické procházky s sebou nesou několik velkých rizik. S narůstajícím provozem na oběžné dráze roste velmi výrazně počet těles a tělísek, která se pohybují volně prostorem ohromnou rychlostí a mohou mít fatální následky v případě srážky s kosmonautem. I malé zrnko odprýsknutého laku, pohybující se vůči skafandru rychlostí třeba sedm kilometrů za sekundu, má ohromnou energii a může provrtat nejen skafandr, ale i jeho obyvatele. A nemusí to být jen rychle letící částice. Během manipulace s nářadím v blízkosti konstrukce by si mohl astronaut protrhnout skafandr o ostrou hranu - i to se stalo během mise STS-37. Nešlo naštěstí o nic dramatického - poškození obleku si posádka všimla až po návratu na palubu raketoplánu Atlantis. Během historicky prvního výstupu Alexeje Leonova se pro změnu skafandr během EVA nafoukl tak, že při návratu neprošel otvorem do lodi Voschod 2. Po snížení tlaku uvnitř skafandru se naštěstí v pořádku protáhl zpět do své lodi.

Ilustrační foto...
Obr.: Výhled během EVA je záviděníhodný...

K narušení podmínek ve skafandru může také dojít z důvodu konstrukční vady. Pak je nezbytně nutné dopravit postiženého kosmonauta co nejrychleji do kosmické lodi. Velké nebezpečí s sebou nesou i výlety, během kterých se kosmonaut volně vznáší v prostoru a není pevně uchycen k lodi. Pro případ nouze je pak vybaven speciální jednotkou umožňující mu pohyb pomocí reaktivního pohonu (Kocour z Červeného trpaslíka to nazývá raketové kalhoty, ale jedná se o sedačku). A protože během pobytu ve skafandru pracuje organismus v atmosféře s nízkým tlakem, předchází výletům náročná příprava.

Ilustrační foto...
Obr.: V modulu Quest...

Tlak a zase tlak

Pokud patříte mezi šťastlivce s potápěčskou licencí, znáte to také. Nebezpečné bubliny dusíku v krvi mohou být v případě náhlé změny tlaku definitivní tečkou za vašim životním příběhem. Riziko, které podstupují potápěči se týká i astronautů během EVA. V případě vycházek z kosmické stanice proto musí této akci předcházet pobyt ve speciálním modulu, kde dochází k postupnému odstranění nebezpečných bublin dusíku z krve. V roce 2001 během mise STS-104 přibyl na ISS nový modul přezdívaný Quest. Jedná se o komoru určenou primárně k výstupu do volného prostoru a přípravě týmu na tuto operaci. Instalován byl hlavně proto, že dřívější EVA se prováděly buď z raketoplánu, nebo z ruského modulu ISS, které byli vzájemně nekompatibilní a vyžadovali speciální (USA/SSSR) skafandr. Quest je univerzální a dnes primárně používaný pro stavbu ISS. Pobyt v modulu začíná dlouho před výstupem do kosmu. Posádka tráví noc před EVA v izolaci, dýchá kyslík a je vystavena postupně se snižujícímu tlaku. Součástí procedur jsou také fyzicky náročné zátěže organismu. To vše pro to, aby se co nejvíce snížily zdravotní komplikace posádky během výstupu. Krom rizika z pobytu v jiném tlaku vynakládají posádky EVA značné množství fyzické námahy při plnění složitých úkolů v beztížném stavu.

Ilustrační foto...
Obr.: Skafandry za dvacet a více let budou asi opět jiné :)

Vesmírné vycházky jsou zkrátka nebezpečný byznys. Zatím se bez nich při složitých operacích v kosmu neobejdeme a všichni proto pozorně sledují jejich účinky a následky. Postupně se snaží jednotlivé velmoci konstruovat bezpečnější skafandry, ale také robotické systémy, které by pobyt kosmonautů mimo relativní bezpečí kosmické lodi minimalizovaly. Příkladem může být právě budovaný systém Dextre, který snad uleví náročnému programu EVA v budoucnosti. Zní to neuvěřitelně, ale jen během budování ISS nás čeká celkem asi 160 vycházek, trvajících dohromady takřka tisíc hodin. Není se ale čemu divit. Stavba ISS čítá asi stovku nejrůznějších komponent vynesených během asi čtyřiceti kosmických letů. Mnoho stovek tun těžká stanice je prostě obr budovaný ve velmi nepříhodných podmínkách plných nástrah a nebezpečí. Doufejme, že současná statistika vycházek do volného prostoru zůstane stejně příznivá zdraví kosmonautů, jako doposud. Ještě nikdy se nikomu nestalo během pobytu ve volném prostoru nic vážného. Nezbývá než doufat, že to tak bude i nadále.


Jak by řekl kapr v medu. HUSTÝ!

redakce

| Zdroj: Internet, Wiki... IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Premiéra konce války
Ilustrační foto...
Devadesátiny Jožky Dolečka
Ilustrační foto...
O svícení 22
Ilustrační foto...
Za tajemstvím trpasličí galaxie
Ilustrační foto...
Dávný kopanec pro Mars
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691