Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

HST nalezl poprvé v historii organické molekuly v atmosféře exoplanety

Hubblův kosmický dalekohled (HST) si připsal na své konto další historický úspěch. Poprvé v dějinách dokázal odhalit přítomnost organických molekul v atmosféře exoplanety.

Hubblův kosmický dalekohled odhalil v atmosféře exoplanety s označením HD 189733 b stopy metanu. Jedná se o historický počin. Metan byl již dříve objeven v atmosférách většiny planet sluneční soustavy, nyní je to ale poprvé, co je jeho přítomnost prokázána také u planety, obíhající okolo cizí hvězdy. Objev byl učiněn při pozorování v květnu 2007 pomocí Kamery pro blízkou oblast infračerveného záření (NICMOS) na palubě Hubblova kosmického dalekohledu.

Ilustrační foto...
Obr.: HD 189733b v představách malíře

U stejné planety byla již dříve potvrzena přítomnost molekul vodní páry a sestavena teplotní mapa atmosféry. Jedná se tak o nejprozkoumanější planetu mimo sluneční soustavu.

Objev se podařilo učinit i přesto, že planeta není vůbec vidět, neboť je nekompromisně přezářená světlem své mateřské hvězdy. Jak tedy astronomové planetu objevili a získali údaje o chemickém složení její atmosféry? Využita byla metoda tranzitní fotometrie. Ve chvíli, kdy planeta prochází před hvězdou, poklesne jasnost hvězdy a to lze dnes měřit i amatérskými přístroji. Při studiu chemického složení exoplanet je potřeba ale „těžších kalibrů“. Zatím pouze HST a kosmický dalekohled Spitzer, který pracuje v infračervené části spektra, dokázali zjistit složení atmosfér exoplanety. Světlo hvězdy prošlo skrz atmosféru planety, která zanechala ve spektru hvězdy jedinečný podpis. Přestože dnes známe na 300 exoplanet, je pouze HD 189733 b takto dobře prozkoumána.

Planeta s označením HD 189733 b má hmotnost 1,15 hmotnosti Jupiteru a obíhá okolo své mateřské hvězdy ve vzdálenosti 0,031 AU (AU = střední vzdálenost Země od Slunce). Oběžná doba planety je 2,2 dne, tak dlouho tedy na HD 189733 b trvá jeden rok. Díky malé vzdálenosti od hvězdy panuje ve vrchních vrstvách atmosféry teplota okolo 900°C, což je teplota tání stříbra. Mateřskou hvězdu HD 189733 najdeme ve vzdálenosti 63 světelných let směrem v souhvězdí Lišky.

Metan může být indikátorem života na povrchu planety, neboť má mimo jiné biologický původ. V tomto případě ale nikoliv. Na exoplanetě HD 189733 b bychom s ohledem na extremní podmínky hledali život stěží.

Přítomnost metanu v atmosféře je přesto velmi zajímavá. Podle teorií by totiž exoplanety tohoto typu měly mít atmosféry spíše s oxidu uhelnatého než z metanu. Vysvětlení je ale zřejmě jednoduché. Měření provedené HST bylo citlivější na atmosféru na noční straně planety, kde je atmosféra chladnější. V chladnějších částech atmosféry má fotochemický mechanismus, odpovědný za likvidaci metanu v atmosféře, horší podmínky.

Astronomové dnes dokáží nejen objevovat planety u cizích sluncí, ale také určovat teplotu a složení jejích atmosfér. Bohužel se zatím jedná jen o obří planety, které obíhají příliš blízko svých mateřských hvězd. V budoucnu se ale situace změní a my budeme studovat i planety podobné Zemi, které mohou mít podmínky vhodné pro život. Současný objev Hubblova kosmického dalekohledu začíná přeměňovat fantazii ze sci-fi literatury na každodenní realitu.

Psáno pro Časopis Gliese

Petr Kubala

| Zdroj: hubblesite.org, Encyklopedie exoplanet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Endeavour - benjamínek mezi raketoplány
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl třetí
Ilustrační foto...
85 let České astronomické společnosti
Ilustrační foto...
Můj největší životní zážitek
Ilustrační foto...
Discovery se vrací domů – záznam on-line pře
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691