Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Galaxie M 51

Galaxii M 51 objevil Charles Messier 13. října 1773 při hledání komet, pozoroval ji William Herschel i jeho syn John, skrze svého Leviathana, dalekohled o průměru kovového zrcadla 183 cm a ohnisku 16 metrů, ji kreslil Lord Rosse.

V březnu 2008 ji vyfotografoval český astrofotograf Zdenek Bardon. A nejen že ji vyfotografoval, ale též zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce. Snímek natolik zaujal porotu, že mu v silné konkurenci ostatních soutěžících přidělila titul Astrofotograf měsíce duben 2008.

Vírová galaxie M 51, neboť je to právě ona, kterou na svém obrázku za šest a tři čtvrtě hodiny autor zachytil, patří skutečně k těm nejnádhernějším útvarům na obloze. Její spirální strukturu popsal v roce 1851 poprvé právě Lord Rosse, její podvojnost, v NGC katalogu označovanou jako 5194 a 5195, zpozoroval krátce po Messierově objevu jeho kolega Pierre Méchanin.

Ilustrační foto...
Obr.: Vítězné foto...

Ve skutečnosti se jedná o dvě interagující galaxie, nacházející se v malé galaktické kupě, vzdálené od nás asi 30 až 40 milionů světelných let. Za krásný tvar své spirály, jak jej můžeme na snímku obdivovat, vděčí mohutnější a jasnější galaxie NGC 5194 právě kolizi s menší a slabší galaxií NGC 5195. Ta naopak vyjde ze vzájemného setkání dosti pochroumaná a deformovaná, navíc z ní kanibalská kamarádka vysává ohromné množství mezihvězdného plynu. I ten můžeme na obrázku vidět v podobě spirálovitého závoje halícího menší ničenou galaxii a přetékající nenasytně do té větší. Kromě výrazných změn tvaru má srážka a s ní související pohyby hmoty v obou galaxiích za následek překotnou tvorbu nových masivních hvězd, stejně jako neobvykle velké množství neutronových hvězd a černých děr. Podobně jsou postižena i obě galaktická jádra, svítící září plynu o velmi vysoké teplotě.

Obě galaxie nejsou však to jediné, co můžeme na vítězném snímku obdivovat. Díky tomu, že leží ve vysokých galaktických šířkách, na samé hranici souhvězdí Honicích psů, nezakrývá nám pohled do hlubin vesmíru prakticky žádný prach a plyn z té naší, domovské Galaxie. My tak můžeme kromě krasavice M 51 na snímku napočítat i desítky vzdálených hvězdných ostrovů, z nichž některé leží stovky milionů světelných let daleko. Na závěr bychom Zdenku Bardonovi chtěli poděkovat za krásný pohled nejen na nádhernou "vírovou mlhovinu", ale i za ten pohled do naší vzdálené minulosti. Kdo ví, zda podobný snímek neinspiroval vědce k nasměrování Hubblova teleskopu na jeho hloubkové a ultra-hloubkové pole, kde hledí též jako nyní my do hlubin vzdáleného vesmíru.

Autor: Zdenek Bardon (47)
WWW: http://www.bardon.cz
Technické údaje a postup:
Objekt: spirální galaxie M 51
Dalekohled: FSQ-106ED f 3,6 Takahashi
Montáž: G-11 Losmandy
Kamera: ST-2000XM + filtry Astrodon LRGB a Ha CS 4,5nm
Pointace: ST-7XM + 76Ex
Místo: Rasošky
Expozice v průběhu těchto nocí: 28., 29. a 30. 3. 2008
Čas expozice - součet: 6 hodin a 45 minut
Zpracování: MaxIm DL - subexpozice a základní opravné snímky vč. skládání. Photoshop CE - křivky, úrovně a ořez snímku.
Použitá metoda: fotografováno přes filtry LRGB. Do červeného kanálu přičteny snímky přes filtr H alfa.

Vítězné snímky v jednotlivých měsících si můžete prohlédnout na www.astro.cz/cam/.

Marcel Bělík

| Zdroj: Astro.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Europa recykluje led
Ilustrační foto...
Co se stalo před 13 000 lety nad Severní Ameriko
Ilustrační foto...
Evropské plány v kosmonautice
Ilustrační foto...
Tisková konference NASA – dobré zprávy
Ilustrační foto...
Několik vět: Karel Dobeš – projekt Galileo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691