Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 53

Po Brně chodím už dlouho a tak nějak se dívám i po lampách. O mnohých jsem si říkal, že by se sem krásně hodily, ale nafotil a sepsat jsem se donutil až dnes. Obecné převažují bachratci, ale jsou více „doplocha“, takže nejsou zase tak špatní.

Ulice Skácelova. Kromě velkých stožárů s bachratci, kteří osvětlují silnici, jsou po stranách ulice ještě sadové stožáry. Na jedné straně jsou takové „mléčné s kloboučkem“ a na druhé tyto. Jsou sice mírně bachraté, ale čisté, takže hádám nahoru moc nesvítí. To že jsou zešikma hravě odstíní blízký dům. Bydlet tam ale musí být za trest. Řada jich je sice vhodně před průjezdem nebo vraty, ale část z nich svítí přímo do oken – v některých jsou sice dole obchody ale ve zbytku se nejspíše bydlí.

Ilustrační foto...

Slovanské náměstí. Nedávno prošlo pěknou rekonstrukcí a dostalo i nové osvětlení. Většina chodníkových těchto světel je slabá a nahoru svítí jen odraženým světlem. Dojem kazí v horní části umístěný reflektor nasvětlující strom zespodu. Naštěstí je vcelku slabý a v létě úplně odstíněný mohutnou korunou stromu, tak že zase tak velkou škodu nedělá.

Ilustrační foto...

Ulice Domažlická. Takto má nasvětleno okolí Univerzita obrany (nebo co to je za komplex) aby dobře viděly bezpečnostní kamery. Sice na ulici svítí pouze tyto tři, ale i tak je to dobrý příklad. Světla jsou nízko a ploché takže neoslňují a intenzivně osvětlují chodník pod sebou – stačilo by to trochu dopilovat (ubrat na intenzitě a zajistit rovnoměrnost osvětlení) a myslím, že by se takto daly osvěcovat chodníky běžně. Rozhodně je to lepší než na Skácelově.

Ilustrační foto...

Toto je foceno od bazénu přes ulici Sportovní. Reflektory jsou směřovány nahoru ( na první fotce to takto nějak vypadá ve skutečnosti). Na druhé jsou vidět světelné přesahy u každého z billboardů. Je sice násilnější – 8s expozice ale to nic nemění na tom, jak moc to svítí nahoru. To že v reálu (obr.4) není tolik vidět znamená že do boků nesvítí skoro vůbec a že se ve vzduchu světlo nemá na čem rozptylovat. Výkony reflektorů jsou hádám velmi vysoké a ve směru přesahu musí způsobovat obrovské světlené znečištění. Lépe je to vidět za mlhy, ale to zase tolik nahoru nesvítí, protože se světlo rozptyluje i do stran.

Ilustrační foto...

(Polo)koule zpola cloněné mají před Boby centrem.

Ilustrační foto...

A jeden krásný starý talíř. Uvnitř není had, ale nejspíše spadlá izolace proti vodě a vlhkosti.

Ilustrační foto...

Ul. Botanická. Nové lampy mají kousek od fak.informatiky. Jsou z čirého skla a vevnitř mají nějaké lamely kvůli clonění. Byl jsem v úrovni těch lamp a stejně pořádně oslňovaly. Škoda že nebyly poblíž nějaké zdi, aby byla pěkně vidět parabola. Že svítí nahoru je ale vidět i na stromu na fotce.

Ilustrační foto...

Ul. Purkyňova. Nad ulicí jsou natažena lana a na každém zavěšeny dvě svítidla. Jsou půlkulaté a dole ploché. Dolů svítí dostatečně silně a nahoru vůbec. Jeden z nejlepších způsobů svícení jaké jsem zatím viděl. Lana jsou uchycena ve stěnách domů, takže nejsou potřeba ani stožáry. Stejné mají i na ulici Nádražní v centru, o nich podrobněji příště.

Ilustrační foto...

Minulé díly O svícení

Michal Roupec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pioneer 10 stále žije!
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 1
Ilustrační foto...
Expedice Úpice 2001 - díl nula
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru IV
Ilustrační foto...
Souhvězdí Labuť
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691