Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jeden světelný úspěch

Vážení přátelé a odpůrci světelného znečištění. Chtěl bych se s vámi podělit o radost z jedné příhody, která se mi opravdu stala v místě mého bydliště – okresním městě Nymburk, ve středočeském kraji.

Bydlím na kraji tohoto města a ze čtvrtého patra je celkem dobrý a přijatelně nerušený výhled, jak do zelené krajiny, tak i na noční oblohu. Jenomže začátkem letošního roku jsem zjistil, že přímo na mojí „pozorovatelnu“ dopadá ostré, bodavé a nepříjemné halogenové světlo z nedalekého autoservisu. To světlo bylo tak intenzivní, že se v bytě daly dělat na stěně stínoví panáčci a při troše nadsázky se při něm dalo i číst. Zašel jsem tedy začátkem března do zmiňovaného autoservisu a požádal jsem o návštěvu u pana ředitele. Přijal mně mladý chlap s příjemným vystupováním. Když jsem mu vysvětlil, že nechci koupit nové auto, ale že předmětem mojí návštěvy je způsob osvětlení jejich provozovny, nechtěl asi zpočátku věřit, že je něco podobného možné. Zřejmě asi proto, že lidé se raději dívají na duchaplné televizní seriály a okolí je pramálo zajímá. No u samotného světla, které bylo nainstalováno z bezpečnostních důvodů, jsme trochu diskutovali. První závěr byl ten, abych si do bytu nechal namontovat žaluzie. Nakonec jsme se dohodli, že se s tím pokusí něco udělat, ale konkrétní závěr z této schůzky nebyl žádný.

Ilustrační foto...
Obr.: Ilustrační foto - nesouvisí s konkrétním případem

Asi za měsíc jsem již letmým pohledem zjistil, že se s halogenem něco přihodilo, ale přímo do očí bodal pořád a koruny okolních 15 – 20 metrových stromů osvětloval stále. Tak jsme si s panem ředitelem vyměnili několik zdvořilých mejlů, přičemž jsem se dozvěděl, že se světlem bylo pootočeno asi o 30 stupňů. To se však ukázalo jako nedostačující. Tak mně napadla spásná myšlenka a pana ředitele jsem pozval na slivovičku a návštěvu ve večerních hodinách. Ve sjednaný den se pan ředitel dostavil, ale bohužel autem, takže jsme tu slivovičku ani neochutnali. Teď už má smůlu, zásoby došly. Ale i tak jsme si k problému s jejich světlem upřesnili celkem vyčerpávající možnosti. Já jsem navrhoval např., že by stačilo vhodné zastínění. Pan ředitel to ale vyřešil po svém a musím už předem říct, že se s celou záležitostí vypořádal se ctí. Asi týden po večerní návštěvě mi zatelefonoval, že se rozhodl „proklatý“ halogen ze stávajícího místa úplně odstranit a nainstalovat jej tak, aby mně jeho paprsky již neobtěžovaly. Termín určil do tří neděl z důvodu dovolené příslušného technika. Když už ten třetí týden dobíhal, tak jsem najednou i za denního světla při pohledu k autoservisu zjistil, že halogen je pryč. Opravdu ho odstranili. Dnes už není výhled, ani byt, tímto světlem rušen.

A tak bych se rád s vámi o radost, kterou jsem z toho měl, podělil. Před panem ředitelem takto veřejně smekám klobouk a všem vám přeji, aby se i vám podařilo stejným způsobem se dohodnout „se svým ředitelem“. Následující závěr není v žádném případě laciná reklama, ale upřímné poděkování za vstřícné jednání panu Radku Čihákovi, řediteli nymburské provozovny DRUPOL, v.d..

Všechny příznivce IANu zdraví Marcel Palát, Nymburk.

Ilustrační foto...
Obr.: Ilustrační foto - nesouvisí s konkrétním případem

Na závěr ještě slovo pana ředitele: Nastoupil jsem na tuto pozici a do společnosti DRUPOL, v.d. začátkem letošního roku. Naše provozovna se zabývá servisem a prodejem osobních vozů Škoda. Ze zkušenosti z předchozích let, kdy jsem působil ve stejné oblasti (prodej a servis vozů) jsem si uvědomil, jak je důležitá pověst dané společnosti ve městě jeho působení a jeho okolí. A v dnešní době, kdy je konkurence velmi vysoká, považuji jakýkoli spor s okolím za velmi negativní. Krok, který jsem proto učinil v celé záležitosti s panem Palátem, byla prostá reakce od ředitele provozovny, kterému záleží na dobrém jménu společnosti. A na závěr dodávám, že jestli je alespoň z 50% z článků o světelném znečištění, které mi zaslal pan Palát pravdivých, osobně jsem přesvědčen, že by se tato problematika neměla podceňovat a proto bylo vyřešení tohoto problému i z části osobní.

S pozdravem Radek Čihák

Marcel Palát

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Legendární americký astronaut opět v Praze!
Ilustrační foto...
NASA TV
Ilustrační foto...
Několik vět: Jan Janík
Ilustrační foto...
Pioneer 10: The Neverending Story -- průběh letu
Ilustrační foto...
Y5G
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691