Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Detekce temné hmoty?

Kolují zvěsti, že evropský satelit nepřímo detekoval temnou hmotu. Ano - právě ty tajemné částice, o kterých se domníváme, že tvoří až 85% hmoty Vesmíru.

Mise PAMELA (Payload for Antimatter Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics), která je společným italsko-rusko-německo-švédským projektem, detekovala přebytek vysokoenetrgetických antielektronů (pozitronů), jak si jen tak poletují vesmírem. Tyto pozitrony mohou být podle Dana Hoopera, teoretického fyzika z Fermilabu v Batavii v Illinois, jasnou známkou přítomnosti temné hmoty.

Dřívější vesmírné a balónové mise detekovaly podobné pozitronové přebytky už v 90. letech. Ale rozsah energií tehdejších přístrojů byl omezen a jejich měření nedosahovalo takové přesnosti.
Princip mise PAMELA navrhl Piergiorgio Picozza, fyzik z University v Římě, a výsledky zatím odmítá komentovat, dokud nebudou publikovány. Graciela Gelmini, která se studiem výsledků zabývá, ale říká: "Tohle je ten typ signálu, který by člověk od temné hmoty mohl očekávat." Gelmini ale také dodává, že měření jsou záludná a musíme se mít na pozoru.

Pozitronové přebytky by mohly pocházet od částic temné hmoty, jejichž existence plyne z teorie supersymetrie. Ta předpovídá existenci super-težkých protějšků k běžným lehčím částicím. Nejlehčí z těchto předpovězených supertěžkých částic by měly být hmotné i stabilní a mají tedy ideální vlastnosti kandidátů na temnou hmotu. Podle teoretiků se čas od času taková supertěžká částice srazí se svou antičásticí, dojde k anihilaci, přičemž se uvolní velké množství energie a také proud mnohem běžnějších částic, které se mohou dál rozpadat a uvolňovat rychlé elektrony a pozitrony. Jinými slovy, pozitrony detekované v misi PAMELA mohou být přímo důsledkem anihilace temné hmoty.

Výsledky měření mise jsou ale zatím pořád velmi nejisté. Detekce rychle se pohybujících pozitronů je extrémě obtížná, často jsou zaměňovány s fotony. Dalším úkolem bude zjistit, zda tyto spršky pozitronů nepochází z nějakých blízkých astronomických objektů, jako jsou neutronové hvězdy, pulsary či rentgenové dvojhězdy. Do té doby budeme čekat se zatajeným dechem :)

Tereza Krátká

| Zdroj: Nature IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Synchrotron v Brně
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 10
Ilustrační foto...
Nejchladnější padlá hvězda
Ilustrační foto...
Nezmar Galileo
Ilustrační foto...
Intergalaktická fata-morgána?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691