Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Blíží se mise k HST

Neuvěřitelný vesmírný dalekohled se už brzo dočká poslední servisní mise. Poprvé se také chystají ke startu hned dva raketoplány - pro případ, že by se něco stalo s prvním letounem a musela by se evakuovat jeho posádka.

Osud Hubblova kosmického dalekohledu je přitom už téměř sto let starý! Jakkoli dnes představuje v mnoha ohledech technologický zázrak, počátky jeho zrodu sahají až k roku 1923, kdy se objevil nápad umístit dalekohled do vesmíru. Pochopitelně se nejprve musela rozvinout kosmonautika, ale už v sedmdesátých letech se na rýsovacích prknech počaly rodit návrhy na kosmický teleskop a s dostatkem financí se plánoval jeho start už na rok 1983! Nejen technologickou náročností, ale také vinou havárie raketoplánu Challenger se nakonec dostal HST na oběžnou dráhu až (už?) 24. dubna 1990 v nákladovém prostoru raketoplánu Discovery. Po problémech s jeho vyložením a inicializací se zdálo, že jeden z největších zázraků techniky konce století funguje a může začít sloužit. Jenomže velmi brzy se NASA potýkala s kolosálním selháním - optika přístroje nebyla patřičně kvalitní.

Ilustrační foto...
Obr.: (c) NASA

Tak se zrodila série servisních misí, při kterých se posádka raketoplánu pouští do rozsáhlých, ale i drobných úprav vybavení dalekohledu, jako i jeho gyroskopů, solárních panelů, akumulátorů a zařízení, která přístroj potřebuje k provozu. Nehoda raketoplánu Columbia však podobně jako v případě Challengeru zcela zásadním způsobem ovlivnila další osud observatoře. Dlouhou dobu nebylo vůbec jasné, zda se ještě nějaké servisní mise astronomové dočkají. Nejčernější vize počítaly s tím, že jakmile nebude schopen provozu, navede se dalekohled do atmosféry a shoří. Po obnovení letů raketoplánu se nakonec NASA rozhodla k HST vyslat ještě jednu servisní misi, ale s ohledem na bezpečnost počítá s druhým letounem (Endeavour) na rampě 39B pro případ nouze. Ta může nastat například tehdy, že Atlantis nebude bezpečný pro návrat k Zemi. Třeba po zásahu velkým kusem tepelné izolace hlavní palivové nádrže, která intenzivně odpadává během startu a může vážně poškodit izolaci letounu. Důvodů, proč by se ale posádka měla přesunout do bezpečí může být mnohem víc a o většině, bohužel, nemáme vůbec ponětí. Během letů k ISS lze využít v nouzi stanici ISS, ale HST obíhá Zemi v přibližně dvojnásobné výšce a posádka je tak odkázána jen a pouze na svůj raketoplán. Pokud půjde vše podle plánu, přesune se Endeavour na konci mise STS-125 na rampu 39A floridského kosmodromu a poletí na další misi STS-126 k ISS 12. listopadu.

Ilustrační foto...
Obr.: Posádka raketoplánu...

A čeho se tedy dočkáme? Ze všeho nejdříve to může být další odklad startu. Touto dobou je středisko kosmických letů uzavřeno kvůli hurikánu Ike a zastaveny jsou tak všechny přípravné práce. Podle NASA není vůbec jasné, jak se to podepíše na okamžiku startu - je klidně možné, že Atlantis se vydá k HST podle plánu 10. října tohoto roku ve 4:33 UT. Startovací okno bude dlouhé asi hodinu, záležet tou dobou bude hodně na počasí. Zatím je pevně plánovaných pět výstupů do vesmíru s šestým záložním v případ nouze. NASA má proto připraveno hned několik scénářů, jak let organizovat. K zachycení dalekohledu může dojít už druhý den, půjde-li vše hladce. Získá se tím víc času na pět misí, během kterých čeká posádku mnoho náročných úkolů. Během prvního výstupu budou nahrazeny gyroskopy a baterie. V rámci druhé EVA (výstup do kosmu) bude instalován spektrograf COS (Cosmic Origins Spectrograph) a další modul akumulátorů. Wide Field Camera 3 se dočká instalace během EVA 3, v plánu jsou také další opravy. EVA 4 počítá s opravou STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph) a instalací chladícího systému. Pátá EVA obsahuje instalaci Fine Guidance Sensor No. 3 a souvisejících systémů. Bude-li mít posádka na některé EVA skluz, zbude čas během šesté vycházky. Tu ale možná použije NASA k inspekci observatoře a nebo také k opravě kamery ACS (Advanced Camera for Surveys), která je nyní mimo provoz. Ve hře je však příliš mnoho proměnných, takže jak to bude doopravdy si musíme ještě nějakou chvíli počkat.

Ilustrační foto...
Obr.: Hubblův kosmický dalekohled (Hubble Space Telescope)

Mise STS-125 bude už 124tým letem raketoplánu a celkem čtvrtou servisní misí k HST. Posádku tvoří Scott D. Altman, Gregory C. Johnson, John M. Grunsfeld, Michael J. Massimino, Andrew J. Feustel, Michael T. Good a K. Megan McArthur. Pochopitelně, že během října budeme celou událost pečlivě sledovat a průběžně přinášet informace o jejím vývoji. Doufejme, že se podaří modernizovat dalekohled, ale hlavně dostat posádku bezpečně na Floridu, kam by měla dosednout 20. října ve 2:00 UT. K HST poletí také 3D kamera a natočí celou misi pro IMAXová kina jako poctu jednomu z nejlepších vědeckých zařízení všech dob.

Užitečné odkazy

redakce

| Zdroj: NASA, UniverseToday IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zajímavé měření pro školy?
Ilustrační foto...
Tak přeci!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 65
Ilustrační foto...
O svícení 53
Ilustrační foto...
TV show z oběžné dráhy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691