Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní pamětník 20

Právě nám zruší víza za velkou louži. A proto že spousta těch, co tam jedou na dovolenou nebo třeba jenom pracovat se chce podívat do NY a třeba na Kapitol ve Washingtonu, tak mám tip na výlet - The National Air and Space Museum (tedy Národní muzeum letectví a kosmonautiky).

Washington má jednu velkou výhodu, a to že vše co stojí za to vidět je v podstatě hned vedle sebe. Když vidíte záběr na Kapitol přes takovou velkou travnatou plochu (Mall) tak nejen že Bílý dům je coby kamenem dohodil, ale hlavně jsou po obou stranách Mallu muzea a památníky co jen vás můžou napadnout. Muzeum afrického umění, Muzeum holocaustu, Muzeum amerických indiánů, Národní galerie, Národní archiv (v něm je třeba ústava a Deklarace nezávislosti) a mimo jiné i ono muzeum letectví. Původně jsem neměl v plánu tam jít, protože jsem si říkal, že to bude akorát nějaká podivná směska kdoví čeho, ale byl jsem přesvědčen kamarády. Muzeum vypadá menší, ale vleze se tam opravdu velice hodně.

Hned u vchodu uvidíte kabinu Apolla 11, celou v průhledné schránce, ale dovnitř je docela dobře vidět. No a pak se dáte třeba nalevo, to je ta polovina zaměřená na kosmonautiku. První, co uvidíte je Skylab a za ním se schovává černobílá raketa V2.

Ilustrační foto...
Obr.: Raketa V1
Ilustrační foto...
Obr.: Raketa V2 - oproti V1 několikanásobně větší

Kousek vedle je Hubbleův teleskop – čekal jsem teda, že je menší.

Ilustrační foto...
Obr.: Hubble

O kousek dále je pěkná tabulka s Československou vlajkou a popiskem, že díky „diplomacii“ jsme byli třetí ve vesmíru. Napravo je místnost zaměřena na létání všeobecně – modely letadel, ukázky vztlaku, průřezy skutečnými letadly i se sedačkami a spousta modelů a animací proč že to vlastně létá. O kousek vzadu je trochu zastrčený modul Eagle.

Ilustrační foto...
Obr.: Orel přistál

Po schodišti vystoupáme na galerii, takže je vidět pěkně i shora. Po galerii se vracíme jakoby k hlavnímu vchodu, po levé straně jsou další tematicky zaměřené místnosti. První se věnuje všemu okolo Apolla 11 a přistání na Měsíci, ve druhé je maketa letounu bratří Wrightů.

Ilustrační foto...
Obr.: Letoun bratří Wrightů. Vepředu je i ukázka materiálu, ze kterého je potah vytvořen.

Třetí je v podstatě jenom o planetách a Sluneční soustavě. V potemnělé místnosti vám všude běží nějaké animace nebo filmy na obrazovkách. Někde tam jsem taky narazil na nějakou divnou věc nad hlavou a teprve cedulka mi řekla, že to je družice Iridium. Představoval jsem si ji trochu jinak.

Ilustrační foto...
Obr.: Tahle podivná věc je prý Iridium

Abych nezapomněl, z galerie je zaprvé výhled na vstup do muzea a hlavně jste v úrovni všech možných letadel, které vám dole visely nad hlavou. Jen namátkově sonda Galileo, Lindbergův Spirit of St.Louis., Hindenburg (ten samozřejmě zmenšený!) a nějaké další Dakoty. Taky je odtud přístup do Skylabu a podívat se dovnitř. Moc místa tam teda neměli.

Ilustrační foto...
Obr.: Pro neznalé - v tomto letadle přeletěl v roce 1927 Charles Lindberg z USA do Paříže.

Tak, jak levá část budovy byla převážně o kosmonautice, tak pravá je zase o letectví. Já jsem teda pokračoval po galerii dále a tam je místnost zaměřená na počátky létání, včetně pěkné přehlídky prvních motorů. Mezi jednotlivými místnostmi jsou průchody, takže jsem přešel rovnou do další, věnované I. světové válce. První, co uvidíte je velký rudý Fokker nad hlavou a řada dalších dvojplošníků. Za nimi navazuje II. světová válka – Spitfire, Mustang, Messerschmit a nějaké Zero. Mě tam ale zaujala nástěnka s dobovými dopisy, fotkami a novinami.

Ilustrační foto...
Obr.: Druhá světová válka - opravdu bylo na co koukat

Odsud se přejde na protější stranu do části s námořní létající technikou. Corsair se sklopenými křídly, velký model letadlové lodi a soudobá letadla. Nahoře na galerii je teda ještě Einsteinovo planetárium, ale tam jsem nešel. Sešel jsem dolů do přízemí, kde je ještě část věnovaná proudovým motorům a letadlům, kde nejvíce razil Me-262. Tím jsem celou prohlídku v celkem splnil a šel koupit nějaké suvenýry. Kamarády jsem pak nemohl najít a protože ohlásili brzké zavření muzea tak jsem ještě jednou celé muzeum proběhl a prohlížel a nafotil co jsem nestihl.

Ilustrační foto...
Obr.: A tohle je pohled ke vstupu do muzea. Do Boeingu ve stěně se dá jít taky.

Sice to vypadá že jsme tam strávili celý den, ale toto vše jsem bohužel absolvoval asi za hodinu a půl. Daly by se tam strávit i dva dny než si to člověk opravdu pořádně projde, na základní přehled v klidu stačí půl dne nebo i 4 hodiny, já jsem odtud odešel unavený od neustálého přecházení a hlavně naštvaný, protože sotva mě to nakoplo podrobnějším zájmem tak jsme museli zase pryč.Popisky u jednotlivých exponátů jsem teda skoro nečetl, raději jsem fotil. Ono stejně tam není nijak široce popsaná historie nebo využití, ale vypíchnuto jen pár důležitých informací (ostatně jako skoro v každém místním muzeu). Jediné, co mě zklamalo, že v průvodci po muzeu (knížce, kterou jsem koupil v těch suvenýrech) se toho nedočtete o moc více. A ještě jedna důležitá věc: Všechny galerie a muzea (a Kapitol) pod správou Smithsonian Institute, nadace, díky které jsou všude vstupy zdarma. Takže den ve Washingtonu vás ani tolik stát nebude. A komu to bylo málo, tak tady se dočte určitě více http://www.nasm.si.edu/ nebo ještě lépe se tam přímo podívat…

Ilustrační foto...
Obr.:
Ilustrační foto...
Obr.: Zrcadlo Hubbleova teleskopu. Odrazná vrstva samozřejmě chybí.
Ilustrační foto...
Obr.: Fokker
Ilustrační foto...
Obr.: Proudový Messerchmit Me-262
Ilustrační foto...
Obr.: Mars Exploration Rover. Taková malá hračka :)

Minulé díly Instantního pamětníka

Michal Roupec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ve sluneční soustavě je těsno
Ilustrační foto...
Přehled zdrojů světelného znečištění
Ilustrační foto...
STS-122: Atlantis – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
Dokonalé splynutí
Ilustrační foto...
Záchrana noční oblohy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691