Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíc zakryje Jesličky

Nastávající víkend bude ve znamení pěkné podívané, při které náš nejbližší soused zakryje dobře viditelnou otevřenou hvězdokupu Jesličky (M 44) ze souhvězdí Raka.

Ilustrační foto...V pátek 20. října krátce před jedenáctou hodinou večerní se nad východní obzor vyhoupne couvající srpek Měsíce. Přímo na hranici světla a stínu snadno rozeznáte i malým loveckým dalekohledem krátery Plato, Eratosthenes a Clavius. Zapadající Slunce nám také vykreslí úžasné tvary jednoho z nejkrásnějších kráterů -- Koperníka, který se přímo nabízí k prohlídce velkým dalekohledem. Můžete v něm spatřit terasy na vnitřních stěnách jeho valů a rovněž množství sekundárních kráterů, rozprostírajících se kolem něho v úchvatných vějířích.

Noc z pátku na sobotu nám však kromě podívané na krátery nabídne i celou řadu zajímavých zákrytů hvězd. Vlivem oběhu Měsíce kolem Země se totiž náš soused neustále pohybuje po pozemské obloze -- za jednu hodinu se posune o svůj průměr směrem k východu. Při této věčné pouti zakrývá všechny hvězdy, které se mu směle postaví do cesty. Mezi tyto "ohrožené" objekty s nimiž se může kotouč Měsíce setkat, přitom nepatří pouze hvězdy ale i Hrstka otevřených hvězdokup. Mezi nejnápadnější hvězdokupy, kterým na rozdíl od mnohých jiných neubere na kráse ani oslnivý měsíční svit, patří hvězdokupy Jesličky (M 44) v souhvězdí Raka a Plejády (M 45) v souhvězdí Býka. Právě prvně jmenovanou hvězdokupu se Měsíc rozhodl v noci z pátku na sobotu zakrýt.

Pozorování takového úkazu je skutečně vzrušující podívanou. Není přitom zapotřebí žádný velký dalekohled, důležité však je, aby váš optický přístroj byl upevněn na stabilním stativu. V jiném případě můžete zákryt, jenž je dílem okamžiku, promeškat. Úkazy toho typu jsou samozřejmě nejlépe pozorovatelné na noční, neosvětlené straně měsíčního disku, kde neruší jeho silný svit. Vzhledem k sobotní fázi ubývajícího Měsíce, však všechny nápadné zákryty nastanou na jeho okraji, který míří směrem k západu. Znamená to, že budeme pozorovat převážně výstupy hvězd zpoza jeho disku.

Ilustrační foto...

Pokud nechcete takový náhlý okamžik nepromeškat, musíte alespoň přibližně znát místo, kde se má příslušná hvězda objevit. K tomu slouží tzv. rohový úhel (CA -- cusp angel). Je to úhel místa zákrytu, měřený od nejbližšího okraje měsíčního srpku. Úhel je obvykle severní (N) nebo jižní (S), avšak blízko úplňku může být i východní (E) nebo západní (W).

Protože časy a místa jednotlivých zákrytů závisí na zeměpisné poloze vašeho pozorovacího stanoviště, najdete v naší tabulce orientační přehled okamžiků jak pro Prahu, tak pro Valašské Meziříčí.

Přehled zákrytů v sobotu 21. října (v letním čase).
Číslo v závorce udává rohový úhel úkazu.
HvězdaHvězdná velikostPrahaValašské Meziříčí
1. SAO 97976
6,7 mag
1h 21,0 min (44S)1h 18,5 min (38S)
2. SAO 98010
6,7 mag
2h 9,2 min (66N)2h 10,5 min (71N)
3. SAO 98013
6,9 mag
2h 10,4 min (62N)2h 11,9 min (67N)
4. SAO 98018
7,4 mag
2h 20,7 min (66N)2h 22,2 min (71N)
5. SAO 98024
6,3 mag
2h 23,0 min (61N)2h 24,8 min (67N)
6. SAO 98019
6,9 mag
2h 28,1 min (74S)2h 28,1 min (54S)
7. SAO 98032
6,8 mag
2h 30,1 min (48N)2h 33,0 min (85N)

Sobotní představení z Jesličkami nám dokonce nabídne i tzv. tečné zákryty. Nastávají tehdy, nachází-li se pozorovatel přímo na okraji měsíčního stínu, který "vrhá" zakrývaná Ilustrační foto...hvězda. Může se stát, že vás stín zcela mine a vy jen pozorujete, jak se hvězda proplíží kolem okraje měsíčního disku, nebo naopak uvidíte běžný zákryt, kdy se hvězda nejprve schová a po určité době se objeví na opačné straně Měsíce.

V případě, že se však nacházíte přímo na hranici, můžete vidět, jak hvězda "kopíruje" terénní nerovnosti povrchu Měsíce a v závislosti na tom se postupně vstupuje a vystupuje. V případě Jesliček dojde v sobotu hned ke třem tečným zákrytům. V jednom případě se jedná o velmi nadějný úkaz, neboť zakrývaná hvězda bude poměrně jasná (6,4 mag). Dojde k němu zhruba ve dvě ráno letního času a stín se v tomto případě promítne přibližně na spojnici Valašské Meziříčí -- Brno. Zkuste to tedy, možná budete mít štěstí! Pohled z okna na zcela zataženou oblohu mi sice moc optimismu nedodává, ale určitě by byla škoda, kdybychom tento zajímavý úkaz promeškali.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Guide 6.0 a Occlut 4.20 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sonda Cassini vyfotografovala Zemi
Ilustrační foto...
Nejstarší kousek Země
Ilustrační foto...
Poučení ze země Oz
Ilustrační foto...
Blýskne se Torricelli B?
Ilustrační foto...
Bude další kosmickou velmocí Indie?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691