Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Transneptunické těleso 2000 EB173

aneb jak se v novinách objevila planetka Plutík a jak byla objevena doopravdy.

Ilustrační foto...Planetky jsou nevděčná havěť. Spousta drobných těles a tělísek obíhá kolem Slunce po více či méně výstředných eliptických drahách. Většina z nich v hlavním pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupiteru, extrémistické výjimky se přibližují až k Zemi, či dokonce křižují její dráhu. Naopak daleko od Slunce, až za drahou Neptunu, přibývá objevů transneptunických těles (TNO), která jsou součástí tzv. Kuiperova pásu a svým fyzikálním charakterem příbuzná s Plutem.

Rozměry většiny známých planetek se pohybují od stovek metrů do desítek kilometrů, nejmenší zaznamenané blízkozemní asteroidy dosahují jen desítek metrů. Za největší známou planetku je považována Ceres, první objevená planetka patřící do hlavního pásu a dosahující průměru cca 900 kilometrů.

Avšak právě nyní oznámil tým amerických astronomů, že dle jejich poznatků další obří planetkou je transneptunické těleso 2000 EB173, jehož průměr by mohl dosahovat kolem 600 kilometrů, tedy přibližně čtvrtinu průměru Pluta.

Těleso 2000 EB173 objevil letos prvního března a pozoroval do patnáctého března 2000 na observatoři CIDA v Meridě na Llano del Hato ve Venezuele americko-venezuelský tým známý pod akronymem QUEST -- Quasar Equatorial Survey Team. Sdružuje odborníky z Yale a Indiana University v USA, a venezuelské CIDA a Universidad de Los Andes. Využívá zdejší jednometrovou schmidtovu komoru vybavenou CCD detektorem. Hlavním cílem tohoto projektu jsou objevy kvasarů, supernov a dalších objektů vzdáleného vesmíru, ovšem snímky jsou zároveň využívány i pro hledání transneptunických těles.

Ilustrační foto...

Nález tělesa byl publikován až v červnu 2000 a poté následovala série astrometrických měření pro určení spolehlivější dráhy z několika amerických observatoří a z jihočeské Kleti v rámci programu astrometrie jasnějších transneptunických těles a Kenturů (viz přiložený snímek). Vzhledem k tomu, že jeho jasnost v té době dosahovala 20,1 magnitudy (ve fotometrickém oboru V), bylo na rozdíl od absolutní většiny transneptunických těles v dosahu i poměrně malých přístrojů -- ovšem vybavených kvalitnější CCD kamerou.

2000 EB173 obíhá kolem Slunce po eliptické dráze s výstředností dosahující 0,27, velkou polosou 39 astronomických jednotek a sklonem k rovině ekliptiky 15 stupňů. Jeho oběžná doba je 244 let. Typem dráhy tak patří 2000 EB173 mezi ta transneptunická tělesa, jimž se kvůli pohybu v rezonanci 2:3 s Neptunem a tedy dráze podobné planetě Pluto říká "plutino", anglicky v množném čísle "plutinos", česky "plutina". Z toho zřejmě pochází i ono v českých médiích zmiňované údajné jméno či přezdívka "Plutík". Takových těles typu plutino ovšem už známe řádově stovku, nikoliv jen jedno jediné.

Ilustrační foto...Absolutní hvězdnou velikost pro těleso 2000 EB173 udává David Rabinowitz jako jeden z členů objevitelského týmu H=4,9, databáze Minor Planet Center dokonce H=4,8. Při použití nízkého albeda (odrazivosti povrchu) s hodnotou 0,04 pak průměr tělesa vyjde na udávanou čtvrtinu průměra Pluta, tj. nějakých 600 kilometrů. Je tak zřejmě největší známým transneptunickým objektem typu plutino a ze všech známých transneptuňáků (tedy včetně klasických) má jen čtyři "sourozence" přibližně stejné absolutní hvězdné velikosti.

Jedna z amerických tiskových zpráv přirovnává průměr 2000 EB173 ke vzdálenosti z Bostonu do Buffala. Tahle americká přirovnávací mánie mě rozesmála, protože shodou okolností právě cesta z Bostonu do Buffala byla nejdelší vzdáleností jakou jsme loni urazili po Spojených státech v rámci naší astronomické cesty.

Objevitelský tým prováděl letos i důkladnou "BVRI" fotometrii tohoto tělesa a další astronomové pořídili spektra s Keckovým teleskopem. Víc podrobných údajů ale zatím nezískali. Jeho povrch se jeví načervenalý, jak je u těles tohoto typu obvyklé.

A zatím poslední novinka: němečtí a italští astronomové nalezli předobjevová pozorování na digitalizovaných archívních snímcích pořízených v roce 1996 1,2-m schmidtovou komorou na Palomarské observatoři. Těleso 2000 EB173 tak má už poměrně spolehlivě určenou dráhu z pozorování v rozmezí čtyř let.

Jana Tichá

| Zdroj: Observatoř Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? III.
Ilustrační foto...
Jev zvaný UFO
Ilustrační foto...
Návraty druhé dámy
Ilustrační foto...
Obloha v listopadu
Ilustrační foto...
Jedenáctiměsíční Chandra
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691