Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

6. března 2001: Konec Miru

Dvojice ruských kosmických agentur se na sklonku minulého týdne dohodla na termínu zániku ruské orbitální základny -- Mir zemře v úterý 6. března 2001.

Ilustrační foto...Podle plánu, jenž sestavila Ruská letecká a kosmická agentura (tzv. Rosaviacosmos) a společnost RKK Energia (provozovatel Mir), odstartuje 18. ledna v 7:56 našeho času dopravní loď Progress M1-5 až po okraj naplněná důležitým palivem. Následující den se od Miru odpoutá Progress M-43, jenž si to 23. ledna sebevražedně namíří do zemské atmosféry.

Mezitím Progress M1-5 dokončí čtyřdenní stíhání orbitální základy. Manévr to bude zhruba dvakrát delší, než je zvykem jenom proto, aby se ušetřilo, co nejvíce paliva. Podobné připojení v říjnu loňského roku již úspěšně otestovala právě loď Progress M-43.

Důležitý náklad paliva se k Miru připojí -- prostřednictvím kotviště na modulu Kvant -- 22. ledna kolem deváté ráno. Zajímavé je, že kdyby se v této fázi objevily jakékoli na dálku neřešitelné problémy, čeká na zemi připravená záchranná výprava. Na cestu se vydají pokud se například nepodaří dopravní lodi automatické spojení nebo kdyby vypověděl službu hlavní počítač základny.

A pak už to bude "jednoduché". Staniční gyroskopy, používané k orientaci stanice, přestnou pracovat 10. února. Čtvrtého a pátého března Progress třemi vhodně cílenými zážehy pošle stanici na definitivní setsup. První dva zbrzdí rychlost Miru o sedm metrů za sekundu, třetí o celý dvojnásobek. Šestého března, při letu nad Afrikou, pak přijde poslední -- smrtící úder, jenž pošle stanici rychlostí 17 metrů za sekundu do hustých vrtev zemské atmosféry nad neobydleným Tichým oceánem.

Základna o váze 135 tun a ceně kolem tří miliard dolarů se rychle promění v hromadu různě velkých trosek, které zasypou vodní hladinu v úzké oblasti o délce až šest tisíc kilometrů. (Průlet zemskou atmosférou odhadem přižeje zhruba padesát tun ohořelých nosníků a částí pláště.) A ruská orbitální základna Mir krátce po svých patnáctých narozeninách přestaně existovat.

Jiří Dušek

| Zdroj: Space.Com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pod vlivem: Hon na úzký srpek
Ilustrační foto...
Marťanský soubor písní a tanců
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší fotku Perseid
Ilustrační foto...
Již dva roky jsme plnoletí
Ilustrační foto...
Planetky na Kleti
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691