Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ztracený svět

Čtyři kilometry pod antarktickým ledovcem už milion roků zcela izolováno od okolí žije tajemné podzemní jezero Vostok. Jelikož v nejbližších létech sehraje podstatnou roli coby trenažér pro výzkum Jupiterova měsíce Europy, neuškodí si o něm říci několik základních informací.

Ilustrační foto...Jezero bylo objeveno na přelomu let 1974 a 1975 během leteckého sonarového průzkumu východní Antarktidy, poblíž ruské vědecké základy Vostok, která zde zcela náhodou vznikla už v roce 1957. Měření naznačovala, že se zde v hloubce čtyř kilometrů nachází rozsáhlá kapsa neznámé hloubky a složení o rozloze deset tisíc kilometrů čtverečních.

Existenci jezera potvrdila v roce 1993 výšková měřeni ze satelitu ERS-1. O tři roky později pak ruští a britští vědci dali dohromady letecká a satelitní pozorování i seismická měření a získali dosud nejdokonalejší přehled o tajemném podzemním útvaru.

Jezero má rozlohu asi 14 tisíc kilometrů čtverečních, tedy stehně jako jezero Ontario na hranicích Spojených států a Kanady. Jeho největší hloubka je 510 metrů (v průměru 125 metrů). Obsahuje 1800 krychlových kilometrů vody, nad ní leží vrstva ledu tlustá 3700 metrů, přičemž se jezero nachází 710 metrů pod hladinou moře.

Bez jediného fotonu slunečního světla, vánku čerstvého větru i zásahu živých organismů tam nahoře, tak Vostok představuje unikátní schránku, která už několik milionů let žije vlastním životem. Není proto divu, že sem chtějí odborníci nakouknout. O výsadku na dálku řízeného robota, který by se protavil až do jezera, analyzoval složení zdejší vody, pátral po mikroorganismech a vrátil se se vzorky sedimentů se hovoří už několik posledních roků.

Všechny projekty jsou přitom (naštěstí) výrazně omezeny mezinárodní úmluvou o výzkumu Antarktidy, jenž dovoluje pouze takové experimenty, které nemají žádný vliv na životní prostředí. Proto se termín první výpravy stále oddaluje: z roku 2002 na nejdříve 2004. Důvody jsou hned tři:

První, bezesporu nejtvrdším oříškem, je sterilizace miniponorky. Jak zajistit, aby nebyla kontaminována jak na povrchu, tak při cestě do hlubin? "Všeobecně si výpravu představujeme tak, že pomocí horké vody vyvrtáme do hloubky tří a půl kilometru šachtu, do které pak spustíme kryorobota," načrtl v kostce vypuštění sondy Frank D. Casey, jenž vede projekt ve známé Jet Propulsion Laboratory. Až se šachta po několika dnech zacelí, kryorobot se bude sterilizovat a pak se protaví až do jezera. Zde vypustí menší ponorku.

Že jde o vážně míněný nápad, demonstroval tým z JPL vloni v září. Jejich prototyp se tehdy protavil skrz několik metrů tlustou vrstvu ledu. Velkým problémem však stále zůstává sterilizace. "Nikdo, ať už z národních či mezinárodních organizací, vám totiž neřekne, jak moc čisté je skutečně dostatečně čisté," komentoval kámen úrazu Frank Casey. "Nyní jsme se proto zaměřili právě na tento cíl."

Ilustrační foto...Že nepůjde o jednoduchý úkol dokládají bakterie, které přežily dva a půl roky na povrchu Měsíce v útrobách sondy Surveyor 3. V pozemské laboratoři, kam je dovezla posádka Apolla 12, se pak vesele dál rozmnožovaly.

Stejně nejasná je i cena celého projektu. Projekt, jenž by využíval zázemí polární stanice Vostok, přijde zhruba na 20 milionů dolarů. Ostatně v rámci rusko-francouzského projektu se v těchto místech odborníci provrtali až do hloubky 3623 metrů a zastavili se tak jenom těsně nad jezerem (asi 120 metrů). Základna ovšem leží na jižním okraji jezera, kde čerstvá voda rychle zamrzá.

"Větší šanci, že robota pošleme na nejlepší možné místo, dává severní konec jezera, kde se led rozpouští a kde se biologické zbytky -- soli, prach i mikroby -- usazují po tisíciletí," řekl Robin E. Bell, geofyzik z Kolumbijské univerzity. To by ale vyžádalo stavbu nové základy a tedy i podstatné navýšení odhadovaných nákladů.

Žádná z amerických institucí přitom nehodlá zaplatit stavbu celého kryorobota. Dokonce ani NASA nejeví příliš ochoty investovat do vývoje sterilních zařízení na průzkum jezera Vostok a později i možných oceánů na Jupiterově měsíci Europa.

Projekt samozřejmě naráží na řadu dalších technických problémů a také odbor ochránců životního prostředí. Je zřejmé, že se bude kryorobot nejdříve testovat na vulkanických jezerech, které se ukrývají pod islandským ledovcem. Sonoravý průzkum navíc ukázal, že se v Antarkdidě nachází sedm desítek podobných, byť menších "ostrovů" tekuté vody. Vostok jako takový je však unikátní: přítomností sedimentů, hloubkou, věkem, možnou cirkulací vody a pravděpodobně i souvislostí s geologickým zlomem v zemské kůře. Podobně jako ruský Bajkal.

Ilustrační foto...

Nové a nové výzkumy současně ukazují, jak málo toho o tajemném jezeru víme. "Nejde o homogenní útvar, jak jsme si dosud mysleli," konstatoval na základě posledních radarových, magnetických a seismických měření Michale Studinger. Obsahuje "ostrovy", kde se pevnina stýká s ledem, jakési kapsy, ve kterých vodní hladina stoupá do různých výšek. Poblíž jedné z "pobřežních čar" přitom existuje velká magnetická anomálie. Navíc se ukazuje, že v některým místech je hloubka Vostoku až tisíc metrů, tedy dvakrát více než jsme dosud předpokládali. Co všechno může ukrývat je přitom otázkou velké fantazie. Tzv. extremofilní mikroorganismy, které přežívají za extrémních tlaků a teploty pod bodem mrazu, byly ale identifikovány i za výrazně méně příznivých podmínek.

Jiří Dušek

| Zdroj: Scientific American a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NGC 7023
Ilustrační foto...
Jiří Grygar oslaví životní jubileum
Ilustrační foto...
Kde je Vulkán?
Ilustrační foto...
Barevná družice Ió
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 2002
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691