Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Způsobila vyhynutí trilobitů kosmická katastrofa?

Srážka naší planety s asteroidem před 65 miliony lety je dnes už téměř všeobecně uznávaným vysvětlením příčiny náhlého vymizení dinosaurů a mnoha dalších živočišných i rostlinných druhů. Nedávno však byly publikovány nové objevy, které napovídají, že podobná katastrofa se pravděpodobně v dějinách Země odehrála i mnohem dříve -- před 250 miliony let.

Ilustrační foto...Období prvohor je často právem označováno jako érou trilobitů -- drobných členovců, kteří jsou proslavení především svým krunýřem. Ten se dokonce stal neoficiálním symbolem paleontologie a patří mezi vůbec nejpopulárnější zkameněliny jak pro sběratele tak i pro naprosté laiky. Trilobiti ovládali většinu světových moří již v době předkambrické (více než před 570 miliony lety) a na světové scéně vystupovali více než tři sta milionů let. Za tu dobu se vyvinulo obrovské množství různých druhů, kterých je dnes známo přes 15 tisíc. (Dosud největší nalezený exemplář trilobita má délku sedmdesát centimetrů!)

S nástupem siluru (před 435 miliony lety) však začalo trilobitů ubývat a s přelomem prvohor a druhohor vymizeli úplně. Trilobiti však zdaleka nebyli jediným druhem, který v té době beze zbytku a bez náhrady zmizel ze scény pozemského života. Koncem prvohor, při mohutné horotvorné činnosti způsobené kolizí okrajových částí tehdejších superkontinentů Gondwany a Laurasie, došlo i k mnoha dalším rozsáhlým změnám živočišných společenstev. Mohlo za to především měnící se klima, ale možná i kosmická katastrofa. Tuto hypotézu publikoval zhruba před měsícem početný tým amerických vědců v časopise Science.

Ilustrační foto...Srážka, která se před 250 miliony let odehrála, však nebyla hlavní příčinou rozsáhlých změn na sklonku středověku naší planety. Tím se stala až mohutná vulkanická činnost, změny ve složení oceánů, výšky hladin moří a v neposlední řadě i proměny globálního klimatu.

Velký impaktní kráter, který by kosmická katastrofa musela na Zemi zanechat, dosud neznáme. Přesto ale údajně v geologické minulosti zanechala svou vizitku. Tou by měly být komplexy uhlíkových molekul zvané buckminsterfullereny (C60), obohacené o izotopy vzácných plynů argonu a helia, jež byly nalezeny v usazeninách starých 250 milionů let v oblastech Japonska, Číny a Maďarska.

Ilustrační foto...Doktor Luann Becker z univerzity ve Washingtonu je přesvědčen o mimozemském původu těchto molekul právě na základě obsahu vzácných izotopů helia. Zatímco na Zemi se vyskytuje převážně izotop 4He (dva neutrony a dva protony), fullereny z 250 milionů let starých usazenin jsou tvořeny izotopy helia 3He (jeden neutron a dva protony), které vznikají především za vysokých teplot a tlaků uvnitř uhlíkových hvězd -- musely proto být těmito nezvyklými izotopy obohaceny mimo naší sluneční soustavu.

Podle koncentrace fullerenů v usazeninách se odhaduje velikost asteroidu či komety na šest až dvanáct kilometrů, což jsou rozměry blízké velikosti tělesa, které způsobilo vyhynutí dinosaurů. Klíčem k rozluštění náhlých změn na sklonku prvohor se tedy pravděpodobně stanou právě buckminsterfullereny. Impakt z přelomu druhohor a třetihor "ocejchoval" usazeniny staré 65 milionů let pro změnu iridiem -- prvkem, který se v zemské kůře nachází poměrně vzácně. Tuto odlišnost vysvětluje tým vědců jednoduše odlišným složením těles, jež rozsáhlé katastrofy způsobily.

Pokud by tato domněnka o mimozemské příčině postupného vymírání druhů byla správná, jistě bychom se na dějiny vývoje naší planety museli dívat jinak než doposud.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Science NASA a dalších IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
ISS a Atlantis
Ilustrační foto...
Měsíc stínů I - přechod Merkuru sedmého kvě
Ilustrační foto...
Voda v marťanské poušti
Ilustrační foto...
Pošlete jméno k Plutu
Ilustrační foto...
V úterý zakryje Měsíc planetu Saturn
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691