Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

SETI@home: 3 miliony!

Počet uživatelů, kteří projevili zájem o velkolepou misi SETI@home překonal tři miliony! Největší superpočítač na světě, který přežvýkává data pořízená největším celistvým radioteleskopem na světě, tak hrdě slaví druhé narozeniny.

Ilustrační foto...Unikátní projekt SETI@home, ve kterém dobrovolníci z celého světa hledají prostřednictvím speciálního screensaveru v záznamech radioteleskopu v Arecibu stopy po mezihvězdném vysílání inteligentních bytostí, láme jeden rekord za druhým.

Arecibská observatoř vyplňuje krasovou propast poblíž severního pobřeží karibského ostrova Portoriko a její třistametrové ucho zde už po několik desítek roků bedlivě sleduje dění v zemské atmosféře i na vesmírných periferiích. Právě tady astronomové poprvé "spatřili" planety obíhající kolem vzdáleného pulsaru, unikátní páry neutronových hvězd, jež potvrzují Einsteinovu obecnou teorii relativity, stovky nových galaxií i zaledněné póly jinak pěkně horké planety Merkur.

Od sedmnáctého května 1999 je skvělý přístroj také dvorním dodavatelem signálu projektu SETI@home. Aparatura Serendip IV, která monitoruje oblasti hvězdné oblohy sledované během jiných, zcela rozdílných vědeckých experimentů, dodává záznam šumu posbíraného kolem vlnové délky 21 centimetrů. Zorné pole detektoru má rozměry 0,1x0,6 stupně a integrační dobu 107 sekund, každá nahrávka je přitom rozsekána na 256 bloků o šířce 10 kilohertzů a časem po Internetu odeslána k analýze některému z dobrovolníků.

Jednoduše řečeno, lidé z celého světa mají speciální screensavery, které si ze serveru v kalifonském Berkeley vyzdvihují malé balíčky dvouminutového záznamu, ve kterém program hledá rádiové stopy mimozemských civilizací. Až po několika dnech porci přežvýkají, výsledky zašlou do ústředí a vezmou si novou dávku. Takto to jde den za dnem, týden za týdnem... Unikátní je, že celá akce vlastně nikoho neobtěžuje. Arecibo signál přijímá během jiných, zcela nezávislých pozorování, šetřič obrazovky pracuje v době, kdy by počítač stejně chroustal naprázdno.

Ilustrační foto...Úkolem SETI@home je upozornit analytiky v ústředí na podezřelé signály. Poslední verze softwaru přitom hledá nejen pulsující signály typu "píp-píp-píp", ale též spojité "pííííííííííp". V úvahu se přitom bere i fakt, že se rádiový zdroj nachází na planetě obíhající kolem vzdálené stálice a tudíž se na něm podepisuje známý Dopplerův jev.

O projekt SETI@home je skutečně až nečekaný zájem. Už jeho start 17. května 1999 všechny překvapil. Nyní se ho ale účastní zástupci 226 států a územních teritorií, tedy více, než je členů Organizace spojených národů. Z tří milionů uživatelů je přitom zhruba šestina "aktivních" a na oltář vědy tak dosud obětovali 650 tisíc roků výpočetního času.

SETI@home se prostě stal největším počítačovým projektem všech dob. Jeho úspěch přitom posloužil jako předloha pro jiné, podobné mise:

  • Folding@home je projekt Stanford University a jeho úkolem je zjistit, jakým způsobem bílkoviny získávají svůj tvar. Zatím se ho účastní osm tisíc internetových uživatelů.
  • FightAIDS@home se ve spolupráci se soukromou firmou snaží studovat mutace viru HIV a jeho odolnost vůči jednotlivým látkám.
  • GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search) zkouší nalézt nejdelší prvočíslo. Poslední takové se podařilo objevit v roce 1999, má více než 2 miliony číslic.
  • Casino 21 bude studovat změny zemského klimatu v průběhu 21. století.
A jak si stojí samotný SETI@home? Organizátoři původně počítali s dvouletou analýzou rádiových dat. Díky finančním příspěvkům řady soukromých dárců však bude prodloužen. "V tomto okamžiku máme dostatek peněz nejméně do konce tohoto roku," nastínil budoucnost Dan Wethimer, jeden z vedoucích projektu.

Dalším krokem bude rozšíření prohledávaného pásma a také sběr dat z jižní oblohy, prostřednictvím Parkesova radioteleskopu v Austrálii. Průměr jeho hlavní antény je 65 metrů. K tomu bude potřeba asi 500 tisíc dolarů ročně a vedoucí SETI@home jsou při jejich shánění poměrně optimističtí.

Přesto všechno se šance na úspěch -- tedy identifikaci vysílání mimozemské civilizace -- pohybují astronomicky blízko nule. David Anderson, vedoucí fenomenálního projektu, k tomu dodává: "Odhaduji, že ze padesát roků budeme disponovat velkým radioteleskopem na okraji sluneční soustavy. A pokud využijeme budoucích laptopů, které budou mít stejnou výpočetní sílu jako všechny počítače v dnešním SETI@home, odhaduji naše šance tak padesát na padesát."

Jiří Dušek

| Zdroj: MSNBC.com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Saturn za Měsícem
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2000 -- díl pátý
Ilustrační foto...
Jak si kdo nebe... tak si lehne
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 17
Ilustrační foto...
Co může za anomálii sond Pioneer?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691