Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Cosi fan tutte

Závod o objev první exoplanety (tedy planetárního tělesa, obíhajícího kolem jiné hvězdy než je Slunce) byl rozhodnut již před více než pěti lety. Zdálo by se tedy, že to nejdramatičtější už máme za sebou. Omyl! Jak přibývají objevy nových exoplanet, množí se samozřejmě i zajímavé případy, které stojí za bližší seznámení.

Ilustrační foto...Jedním z nich je bezesporu případ exoplanety (či přesněji dvou exoplanet) u hvězdy 47 Ursae Majoris (47 UMa). Astronomové z kalifornské university v Berkeley, vedení známými "lovci exoplanet" Geoffreyem Marcym a Paulem Butlerem, nedávno ohlásili podrobnosti: obě exoplanety se pohybují po téměř kruhových drahách, a kdyby to byla naše sluneční soustava, nalézaly by se sice vně dráhy Marsu, ale ještě uvnitř Jupiterovy.

Vnitřní exoplaneta je hmotnější (má nejméně 2,5 hmotnosti našeho Jupiteru) a je známa již od roku 1996. Vzdálenější exoplaneta je méně hmotná -- má asi 3/4 hmotnosti Jupiteru, a byla objevena nedávno. Poměr hmotností těchto těles činí 3,3; je pozoruhodnou shodou okolností, že i poměr hmotností Jupiteru a Saturnu dosahuje 3,3!

Hvězda 47 UMa je od nás vzdálena asi 51 světelných let. Je to nažloutlá hvězda velice podobná Slunci, asi sedm miliard let stará. Z jejího zářivého výkonu můžeme odvodit, že tzv. obyvatelná zóna (tj. prostor kolem hvězdy, kde by na tělesech podobných Zemi mohly dlouhodobě existovat příznivé podmínky pro život) leží uvnitř dráhy hmotnější exoplanety. Tam žádná obří exoplaneta není, mohla by tam však být tělesa menší -- zemského typu. Toto je však zatím čirá spekulace, protože pozorovací technika neumožňuje zaznamenat přítomnost tak málo hmotných těles.

Čím je pro nás soustava 47 UMA tak zajímavá? Tím, že se ze všech dosud známých případů nejvíce podobá naší sluneční soustavě. Nyní je známo asi 70 exoplanet. V drtivé většině případů to jsou docela exotické případy: planety se pohybují po výstředných či navzájem všelijak skloněných drahách, nebo je nalézáme těsně u centrální hvězdy. Toto je však soustava dvou planet, které obíhají po takřka kruhových drahách prakticky v téže rovině. Vyjádřeno v číslech: vnitřní hmotnější planeta je vzdálena od hvězdy 47 UMa 2,09 astronomické jednotky (AU) a obíhá s periodou 2,99 roku, vnější méně hmotná je pak 3,73 AU daleko a oběžná doba činí 7,1 roku (pro srovnání: Mars je od Slunce 1,5 AU daleko, Jupiter 5,2 AU).

Hvězda 47 UMa je na seznamu objektů, kolem nichž hledá Marcyho a Butlerova skupina exoplanety, již od roku 1987. Data sbíraná o této hvězdě po více než 13 let nakonec vedla k úspěchu -- američtí astronomové objevili kolem ní "sesterskou" sluneční soustavu. Ano, v tomto případě předsudek, že i cizí planetární soustavy budou vypadat jako naše, se docela vyplatil (Mozart zajisté odpustí, ale teď už víte, proč jsem si vypůjčil jako titulek Cosi fan tutte -- Takové jsou všechny).

Ilustrační foto...

Nicméně hořkou příchuť pro Marcyho a Butlera tento poznatek určitě má: tito dva, jak známo, prohráli "závod o objev první exoplanety", obíhající kolem hvězdy podobné Slunci, jen proto, že u hvězdy 51 Peg pořizovali její spektrum (z něhož se pak odvozuje přítomnost exoplanet) jednou za několik měsíců. Je-li doba oběhu exoplanety řádově roky, mělo by to stačit. U hvězdy 51 Peg však obíhá exoplaneta hmotnosti asi poloviny Jupiteru jednou za 4,2 dne (!), takže je jasné, že tato perioda jim nutně musela proklouznout mezi prsty. Tento předsudek ale neměli švýcarští astronomové Michel Mayor s Didierem Quelozem, spektra pořizovali s mnohem větší četností -- a prestižní objev je neminul.

Zdeněk Pokorný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
FITS snímky kométy McNaught voľne prístupné
Ilustrační foto...
Pořádně velký úlovek
Ilustrační foto...
Sedmnáctý měsíc Jupiteru
Ilustrační foto...
Mars Reconnaissence Orbiter
Ilustrační foto...
Simulace výbuchu bílého trpaslíka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691