Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sraz amatérských dalekohledů

Hvězdárna v Rokycanech a Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy pořádají a zvou na tradiční Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů, který se uskuteční od 5. do 7. října na Hvězdárně v Rokycanech.

Ilustrační foto...Páteční program se uskuteční na Hvězdárně v Rokycanech a bude především možností pro neformální setkání účastníků. Mohou zde probrat množství témat, na něž se nedostalo místo v oficiálním programu. Postaráno však bude nejen o prostor pro kuloárové diskuse, ale i o kulinární potřeby přítomných. V provozu bude jednoduchý bufet a možnost rožnění. Za jasného počasí proběhne také pozorování dalekohledem hvězdárny.

Jednání semináře v sobotu a v neděli proběhne na jiném místě -- v Základní škole T.G.M. Přesné místo je vyznačeno na mapce (z druhé strany programu). Budova základní školy je blízko náměstí a současně nedaleko od vlakového a autobusového nádraží.

Programovým zaměřením letošního semináře se opět tématicky vracíme k prvním ročníkům přístrojových seminářů a především sobota bude skutečně plně patřit konstruktérům astronomické techniky. Dvě dopolední přednášky budou předneseny odborníky na slovo vzatými. Po zahájení se krátce po deváté hodině ujme slova Doc. Ing. Josef ZICHA, CSc. z odboru přesné mechaniky a optiky Strojní fakulty ČVUT s přehledovou přednáškou o montážích dalekohledů a mnohým co s tím souvisí. Na jeho vystoupení naváže svým příspěvkem Ing. Jan KOLÁŘ, CSc. přednáškou o montážích dalekohledů konstruovaných a vyráběných v amatérských podmínkách, tedy "bez možnosti využití vývojových dílen Zeissových závodů".

RNDr. Pavel AMBROŽ, CSc. se bude věnovat tomu, co všichni označují jako "seeing", tedy proudění vzduchu před dalekohledem, ale i v něm. Odpolední program bude pokračovat oblíbenou astroburzou. Bude možno nakupovat astronomické publikace, objednávat brusivo a prodávat či nakupovat cokoliv s astronomií spojeného. Registrace prodávajících na astroburze se bude konat u prezence v sobotu ráno a také o polední přestávce (poplatek bude činit 20,- Kč -- netýká se firem). Souběžně s astroburzou bude probíhat i praktické proměřování optiky a posuzování montáží dalekohledů (v rámci technických možností organizátorů). Budete tak mít příležitost dovézt si k proměření optiku a montáže z domova, ale současně se třeba hned přesvědčit, jak výhodně jste nakoupili.

Večerní program je vyhrazen pro příspěvky účastníků, v nichž může kdokoli z Vás seznámit ostatní přítomné s technickými problémy spojenými se stavbou dalekohledů a dalších astronomických zařízení, ale především s Vaším způsobem jejich řešení. Vítány jsou také ukázky zajímavých pozorování či k astronomii se vážících událostí zaznamenaných prostřednictvím videozáznamů, diapozitivů či počítačových programů nebo pořadů (organizátoři si vyhrazují právo výběru příspěvků). Délka jednotlivého vstupu by neměla překročit 15 minut. Své příspěvky prosím přihlaste předem (příloha přihlášky). Autorům, jejichž příspěvky budou přijaty, tuto skutečnost obratem oznámíme a budou současně zproštěni seminárního poplatku.

V nedělním programu se přeci jen opět trochu odchýlíme od konstruování astronomické techniky. Doc. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z katedry fyziky Elektrotechnické fakulty ČVUT pro účastníky semináře připravil komentované snímky z velkých dalekohledů světa. Závěr patří RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc. s tématem pro mnohé na výsost zajímavým -- Amatérská astronomie 21. století.

Pokud se chcete na seminář přihlásit, kontaktuje prosím Hvězdárnu v Rokycanech: Voldušská 721/II, 33711 Rokycany, telefon 0181/722622, e-mail halir@oku-ro.cz, event. na stránkách Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vyhlášení soutěž o nejlepší letecké snímk
Ilustrační foto...
O svícení 18
Ilustrační foto...
Volné místo v Ondřejově
Ilustrační foto...
Světlo pro černé díry
Ilustrační foto...
Google Planet Finder - TESS
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691