Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vrchol nevkusu nebo zasloužená pocta?

V některých astronomických kruzích se hovoří o návrhu pojmenovat po obětech atentátu ve Spojených státech na pět tisíc planetek. O neoficiálním postoji českého zástupce komise pro jména planetek, Jany Tiché z Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti, vypovídá tento krátký rozhovor na aktuální téma.

Ilustrační foto...Je pravda, že existuje návrh na pojmenování více než pěti tisíc planetek po obětech atentátu z 11. září tohoto roku?

Ano, takovy navrh se objevil v internetove diskusni skupine venovane amaterskym pozorovanim planetek. Jeho autorem byl clovek, ktery se sice o planetky zajima, lec sam se pokud vim na jejich sledovani nepodili. Mimochodem, nebyl to American, ale Nemec.

Odkud by se vůbec tolik planetek vzalo? Vždyť to představuje čtvrtinu všech dosud pojmenovaných těles?

Dosud pojmenovanych planetek je 8830, ve srovnani s tim by cca. 5000 jmen po obetich teroristickych utoku bylo obrovskym podilem jmen. Dalsich cca 20 tisic planetek ma take poradove cislo, cili je mozne je pojmenovat, ale pojmenovane zatim nejsou a zrejme to nikterak rychle nepujde.

Není tento krok, pokud by se vůbec uskutečnil, poněkud "americkocentrický"? Vždyť obětí nejrůznějších atentátů na celém světě, stejně jako občanských válek, okupací atd. atd. bylo ve zbytku světa celá řada. Vlastně mnohem víc. Jistě, to, co se stalo ve WTO, je tragédie, ale na druhou stranu, co ti ostatní? Ti byli jiní?

Osobne si nemyslim, ze zbabely teroristicky utok na NY a Washington, je smerovan pouze vuci Spojenym statum, ale proti cele "nasi" civilizaci (uvazuji jak ji nejpresneji nazvat), a koneckoncu ne vsechny obeti byly Americane. Je vsak pravda ze by navrh na "5000 jmen" mohl byt jako "americkocentricky"pochopen, a navic by opravdu pominul obeti mnoha atentatu, utoku a katastrof na celem svete. I proto neni mnoho astronomu teto iniciative prilis nakloneno.

Jako jedna z "rady moudrých", můžete nám prozradit, jak celá tato iniciativa dopadne? Jak se k ní staví profesionální hvězdaři?

Nejen profesionalni astronomove (vcetne projektu LINEAR, ktery ma v soucasnosti nejvice volnych planetek k pojmenovani) ale i mnozi amatersti pozorovatele planetek se vyjadrili tak "ze si nejsou jisti" timto na prvni pohled zamerem, ze chteji vyckat az opadnou nejsilnejsi emoce, ze si nejsou jisti, jak by to prijaly rodiny obeti (nektere by to mohlo naopak dale traumatizovat), zda by to meli uskutecnit astronomove sami, nebo ve spolupraci s rodinami a/nebo prateli obeti.

Je znat, ze je to zejmena pro mnoho kolegu, hlavne americkych ale nejen jich, zjitrene a citlive tema. Ciste pragmaticky vzato presny seznam obeti neni tak snadne vytvorit a nadto pojmenovat naraz cca 5000 planetek by byla obrovska prace. Ke kazde planetce musi byt totiz napsano a prislusne zduvodneni, udaje overeny, vyloucena nebo upravena jmena shodna ci podobna s jiz existujicimi. Tuto pracnou planetkovouadministrativu dela dobrovolne (a samozrejme bezplatne) 13 clenu komise, jinak profesionalnich astronomu, vedle sve prace, a 5000 jmen by je asi "zavalilo". Jen pro srovnani -- za uplynulych pet let 1996-2001 pribylo 3500 jmen. Nase komise se ovsem vubec nebrani navrhum jmen po jednotlivych obetech teroristickeho utoku od jednotlivych objevitelu planetek, jejichz rodiny ci pratele byli postizeni a je mi lito, ze musime ocekavat ze i takove se budou objevovat.

Nezavisle na teto iniciative "5000 jmen" se Komise pro jmena planetek a komet pri Mezinarodni astronomicke unii (the CSBN of the IAU) jednomyslne rozhodla na pamatku a ucteni obeti teroristickych utoku na New York, Washington a let 93 United Airlines 11. zari 2001 pojmenovat symbolicky tri planetky. Vybrana tri jmena by mela souznit s pocity sveta zasazeneho tragedii a zaroven se pokusit byt pozitivni (je-li to dnes jeste mozne). Jmena by mela byt zverejnena v mesicnim cirkulari Mezinarodni astronomicke unie pro planetky (Minor Planet Circulars) 2. rijna 2001. Vice proto jako clenka komise pro jmena malych teles slunecni soustavy pri Mezinarodni astronomicke unii mohu prozradit (a napisu) az po tomto datu.

Děkuji za odpovědi, ptal se Jiří Dušek.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kolize kolizí
Ilustrační foto...
Sluneční piha II
Ilustrační foto...
Superúplňkové měsíční zastavení
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 43
Ilustrační foto...
Astronomické částky IX.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691