Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Exoplaneta v plynném hávu

Tato zpráva už obletěla i běžné sdělovací prostředky: Astronomové oznámili, že se u jedné exoplanety podařilo identifikovat stopy po plynné atmosféře. No a co?

Ilustrační foto...Počet známých exoplanet v posledních letech rychle narůstá. Ruku v ruce s tím se současně daří k periodám oběhu, odhadům hmotnosti přidávat i další střípky z jejich zatím jinak velmi nezřetelného světa. Ten nejčerstvější pak přinesl Hubblův kosmický dalekohled: u planety HD 209458b objevil stopy po sodíku.

Svým způsobem nebyl tento úlovek náhodný. Základem byl fakt, že exoplaneta u HD 209458 při pohledu ze Země přechází přes disk vzdálené stálice. Během zákrytu dojde v první řadě k drobnému poklesu jasnosti hvězdy. Část světla však projde i atmosférou planety, jejíž chemické složení se pak jemně podepíše na vzhledu celkového spektra. Z chirurgicky přesného rozkladu příslušné části elektromagnetického záření přicházejícího od HD 209458 tak mohou hvězdáři vyčíst i kompozici atmosféry. Je přitom zřejmé, že jakmile se exoplaneta ocitne mimo disk hvězdy, musí tahle indicie zmizet.

O něco podobného se pokusil tým astronomů vedených Davidem Charbonneauem z Caltechu a Timem Brownem z National Center for Atmospheric Research. Pomocí spektrografu na Hubblově observatoři sledovali několik zákrytů HD 209458, které pak porovnali se spektrem pořízeným mimo tuto dobu. Podařilo se jim identifikovat stopy po atomech sodíku, které se mohou vyskytovat v atmosféře exoplanety. (HD 209458 leží nad hlavou Pegasa, asi 150 světelných roků daleko.)

Jak známo, alespoň v případě našeho nejbližšího okolí, není sodík v plynných obalech planet nijak hojný. Na druhou stranu se však vcelku účinně podepisuje na procházejícím světle, a proto ho mohl Hubble tak snadno odhalit.

Ilustrační foto...

Po pravdě řečeno, samotný objev nikoho příliš nepřekvapil. Už od objevu této exoplanety v roce 1999 hvězdáři předpokládali, že u HD 209458 existuje těleso s rozsáhlým plynným obalem. Z existence zákrytů a všech dalších charakteristik se totiž ukázalo, že má hmotnost asi 70 procent našeho Jupiteru. Na rozdíl od něj se však pohybuje mnohem blíže mateřského Slunce, jenom sedm milionů kilometrů daleko. Tedy osmkrát blíže než Merkur. Jeden oběh kolem dokola tak vykoná za tři a půl dne. Velikost exoplanety pak vyšla z průběhu světelné křivky při "zákrytu". Je zhruba o třetinu větší než Jupiter.

Tyto parametry zcela zapadají do odhadů postavených na pozorování z Hubblu. Proto také Anne Kinney, jedna z činovnic NASA, označila tyto výsledky za "závažné, nikoli však překvapivé". Mnohem důležitější než objev atmosféry je tak potvrzení nové metody, která se může stát cestou k výzkumu alespoň některých těles. "Otevírá se nám nová, vzrušující fáze studia exoplanet, které můžeme začít navzájem porovnávat," dodal David Charbonneau.

Na druhou stranu je však nezbytné dodat, že zákryty zářivé hvězdy menším tělesem zatím pozorujeme pouze v případě HD 209458. Počet exoplanet však rychle roste a tak je jenom otázkou času, kdy narazíme na další případy. Exochemie exoplanet tak dostane skutečně exotickou podobu. Na ex!

Jiří Dušek

| Zdroj: Spaceflight Now, STScI News a další. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jarní setkání Amatérské prohlídky oblohy v O
Ilustrační foto...
Moře na Titanu jsou písková
Ilustrační foto...
Super-Země u červených trpaslíků
Ilustrační foto...
Měsíc přejde přes Plejády
Ilustrační foto...
Coelorum perrupit claustra - díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691