Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozorovací víkendy v Úpici

Pokud jste někdy zatoužili probdít víkend pod hvězdnou oblohou a nemáte přístup na žádnou hvězdárnu, nabízíme vám zajímavou možnost použít prostory a vybavení Hvězdárny v Úpici.

Pozorování oblohy pomocí větších přístrojů v místech, kde neruší mdlý jas přesvětlené městské oblohy, je velmi příjemná činnost. Pokud je zima, musíte se pořádně obléct, pokud je teplo, můžete se rozvalit na záda do trávy a obdivovat spletitost Mléčné dráhy táhnoucí se nadhlavníkem. I když už jste viděli nějakou planetu malým dalekohledem, pohled velkým přístrojem vám doslova vezme dech. Pokud máte trochu štěstí, můžete být překvapeni přeletem jasného meteoru a nebo alespoň zábleskem některé z družic sítě Iridium. Noční obloha je velmi dynamická, ale musíte být trochu trpěliví.

Ilustrační foto...

Bohužel dnes je na řadě míst obloha nepěkná, plná rušivého světla pouličních lamp, které svítí do všech směrů a jste-li ve městě, často ani nepoznáte, zda je jasno, nebo ne. Proto neuškodí občas se sebrat a odcestovat za temným nebem někam, kde se dá obloha obdivovat. Jedním z takových míst je i Hvězdárna v Úpici. Protože se nachází na rozsáhlém pozemku za městem, navíc obehnaná neprostupnou hradbou stromů, je téměř ideálním místem, odkud se dá vesmíru nahlížet do oken.

Ilustrační foto...

Vybavení je také docela dobré. V kopulích hvězdárny jsou umístěny relativně velké dalekohledy, kterými se můžete nejen dívat, ale také je možné připevnit k nim fotoaparát a pořídit nějakou tu fotografii líbivého zákoutí nebo i detailní pohled na vybraný objekt vzdáleného vesmíru. Začátečníci ale celkem jistě dají přednost přenosným dalekohledům, kterými lze najednou sledovat velké kusy oblohy a porovnávat zorné pole s atlasem nebo fotografií. Navíc je z úpické hvězdárny dobrý výhled po okolí hned z několika míst, z parkoviště se dají obdivovat východy Slunce, z vodárny pak nelegálně také jeho západy. Prostě ráj pro každého, kdo si chce trochu odpočinout a užít si chladné krásy hvězd.

Ilustrační foto...

Snad také proto, že pracovníci hvězdárny vidí návštěvníky rádi, mají v tamním přednáškovém sále kvalitní projekční vybavení, takže nepříjemné počasí lze proležet ve spacáku u nějaké přednášky, nebo dobrého filmu.

Tohle všechno jsou důvody, proč je Hvězdárna v Úpici častým cílem lidí, kteří se tam o letní pozorovací expedici poznají a také během roku chtějí občas vidět jeden druhého a hlavně -- pokochat se změnou oblohy v různých ročních dobách. Víkendová pozorovací "mikra" se tu a tam konají pod záštitou nadšeného zaměstnance, Leona Miše, který se stará o to, aby vše fungovalo tak jak má.

Ilustrační foto...

Pokud tedy chcete někdy na hvězdárnu zajet, neváhejte. Nejbližší možný termín je už během Vánoc -- mezi sedmadvacátým prosincem tohoto roku a prvním lednem roku příštího. Zatím je stanoven limit přihlášených na dvacet účastníků, takže neváhejte a v případě zájmu se co nejdříve přihlaste. (Můžete použít například elektronickou poštu.) Pokud už máte na Vánoce jiný program, nevadí. Na jaře se určitě včas dozvíte termín prvního jarního "mikra", které bude následovat.

redakce

| Zdroj: Všechny fotografie přiložené k tomuto článku vzniknuly právě na Hvězdárně v Úpici, navíc tou nejjednodušší technikou: Kamerou s "béčkem" a běžně prodávaným kinofilmem. Nechcete si něco takového taky vyzkoušet? IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astrologové, ufologové a jiní šarlatáni IV
Ilustrační foto...
Region Aeolis Mensae
Ilustrační foto...
Instantní galerie 10
Ilustrační foto...
Upgrade Hubbla
Ilustrační foto...
Léto na konci vesmíru!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691