Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pod kůží Kallistó

Poslední záběry pořízené americkou sondou Galileo opět naznačují, že by se pod povrchem Jupiterova měsíce Kallistó mohl nalézat poměrně rozsáhlý vodní svět.

Ilustrační foto...Inkriminovaný snímek ukazuje oblast na povrchu Kallisto, která je přesně na opačné straně měsíce jako tzv. pánev Valhalla, představující stopu po velké kolizi s planetkou či jádrem komety v dávné minulosti. Zatímco u těles jako je Merkur nebo třeba Měsíc odborníci v těchto opozičních oblastech nacházejí boulovitý či rozpraskaný povrch, způsobený seismickými vlnami generovanými při dopadu, na Kallistó nic takového není. Vysvětlením může být vrstva tekuté vody, která mohla absorbovat energii sebevražedného tělesa.

Alespoň to tak komentoval doktor David A. Williams z Arizonské státní univerzity. "Ačkoli je ve hře řada neznámých, počítačové modely docela dobře souhlasí s hypotézami starými už celé desetiletí. Na druhou stranu však k definitivnímu výroku o existenci podpovrchového oceánu potřebujeme další pozorování.

"Jednou z indicií jsou měření z Galileova magnetometru, která naznačují, že by se u Európy, Ganymeda a Kallistó měly nacházet vrstvy tekuté vody," dodal Torrence Johnson z Jet Propulsion Laboratory. Snímek oblasti na opačné straně než Valhalla zhotovila dožívající sonda během přeletu 25. května tohoto roku. Oblast je sice pokrytá krátery, chybí zde však charakteristické rýhování a kopcovitý terén.

Kallistó má podobné rozměry jako Merkur. Jeho kůru, pokrytou řadou kráterů, tvoří směs ledu a hornin. Možný oceán se na rozdíl od Európy nachází ve výrazně větší hloubce.

Ilustrační foto...

Z pohledu odborníka se však jedná o geologicky mrtvé těleso. Nejsou zde totiž vůbec žádné stopy po vulkanické aktivitě či pohybu tektonických desek, které v případě zbylých tří velkých Jupiterových měsíců vymazaly většinu, ne-li všechny krátery. Pánev Valhalla tak může být stará i několik miliard roků.

Oceán pod ledovým krunýřem Európy u Jupiteru bereme jako nevyvratitelný fakt. Dokonce se tu a tam spekuluje o formách primitivního života. Ve skutečnosti jsou všechna pozorování jenom indicie, které přítomnost takové struktury pouze naznačují. Žádný přímý důkaz o rozsáhlých vodních vrstvách totiž nemáme a zdá se, že jen tak ani mít nebudeme. To je případ i Kallistó.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Region Aeolis Mensae
Ilustrační foto...
Videozáznam přednášky Stephena Hawkinga
Ilustrační foto...
Hledá se ředitel
Ilustrační foto...
Přechod tří měsíčních stínů přes Jupiter
Ilustrační foto...
Vernisáž výstavy o Vladimíru Remkovi
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691