Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Teď už definitivně naposledy

Kosmická sonda Galileo, veterán mezi roboty zkoumajícími vzdálené planety, ve čtvrtek 17. ledna 2002 proletěla naposledy kolem pozoruhodné Jupiterovy družice Ió. Definitivně naposledy -- a nejblíže k povrchu.

Ilustrační foto...Satelit Ió není obyčejnou družicí. Od doby průletu sondy Voyager 1 kolem tohoto tělesa (to bylo v březnu 1979) víme, že na družici je 200 až 300 činných sopek, které neustále proměňují povrchu tohoto tělesa. Energii, nutnou k roztavení materiálu, dodává poměrně malému tělesu o průměru 3600 km obří Jupiter: slapovými silami deformuje satelit, a to dostačuje k natolik silnému zahřátí hornin, že důsledkem jsou sopečné erupce takřka po celém povrchu.

Proměny povrchu v důsledku sopečné činnosti jsou natolik velké, že je bezpečně postřehneme již v průběhu několika týdnů. Tento průlet bude tedy poslední příležitostí (až do příletu další sondy) takové změny zaznamenat. Sonda v 15 hodin 9 minut našeho času proletí asi 100 km nad povrchem družice. V době, kdy budete číst tyto řádky, tedy už bude po všem. Ale potrvá ještě řadu dní, než se data, jež se (doufejme) podaří získat během tohoto rekordně nízkého průletu, dostanou k nám na Zemi. Příčinou je, jak známo, poškozená a nefunkční hlavní komunikační anténa. Tímto handicapem trpí sonda už od začátku mise -- pořízená data se proto nejdříve zapisují na palubní magnetofon a pak jsou velice pomalu předávána do pozemního řídicího střediska prostřednictvím náhradního rádiového spojení.

Ilustrační foto...Poslední průlet je nejtěsnější ze všech dosavadních, nyní na konci mise je možné podstoupit větší riziko než zpočátku. Je tu ovšem ještě jeden důvod, proč byla zvolena právě taková trajektorie. "Dny sondy Galileo jsou již sečteny," prohlásil jeden z manažerů projektu Eilene Theilig. "Proto musíme dostat sondu na takovou trajektorii, aby v září 2003 dopadla na Jupiter." Tím bude "kosmické smetí" -- v té době již nefunkční sonda -- odstraněno, a to docela ekologicky. Na planetě Jupiter (přesněji řečeno pod jeho oblačnou vrstvou, kam zbytky sondy proniknou) nemůže malá sonda nic změnit či pokazit. Zato třeba při dopadu na druhou v pořadí družici Europu by mohla její povrch kontaminovat. Když uvážíme, že právě na Europu NASA výhledově chystá vyslat sondu, zkoumající možné stopy života ve vodě pod vrstvou ledu, bylo by každé takové znečistění určitě nepříjemné.

Sonda Galileo pracuje nyní již třikrát déle, než bylo naplánováno. Úroveň ozáření třiapůlkrát převýšila dávku, na kterou byla navržena aparatura -- a přesto stále pracuje! Kolem Jupiteru se sonda nyní pohybuje po protáhlé elipse, a těch obletů bylo zatím 33. Šestkrát se sonda přiblížila i k družici Ió, k dalším třem satelitům celkem 27krát. Množství získaného vědeckého materiálu, ač je vzhledem k poruše hlavní antény menší než byly původní představy, tak díky prodloužení mise je úctyhodné. Jenže čas nezastavíš. Palivo, které pohání malé korekční motorky pro správnou orientaci sondy, je téměř zcela spotřebováno. Ano -- dny této slavné sondy jsou opravdu u samého konce. Ale ještě předtím, než se Galileo definitivně vnoří do Jupiterovy atmosféry, prolétne v listopadu 2002 kolem maličké družice Amalthei. Sbohem, a děkujeme!

Zdeněk Pokorný

| Zdroj: S použitím tiskové zprávy NASA z 16. 1. 2002. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Velká bouře na jižním pólu Saturnu
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 7
Ilustrační foto...
Trousící se hvězdokupy
Ilustrační foto...
Areografie Marsu 2
Ilustrační foto...
Mars Reconnaissance Orbiter odstartoval
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691