Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

The Best of ...

Jak se asi jmenuje nejvýkonnější optická observatoř na světě? Hubblův kosmický dalekohled to kupodivu není.

Ilustrační foto...Pokud bychom na tuhle otázku hledali odpověď, pak se s největší pravděpodobností shodneme, že titul "the best of" náleží Velmi velkému dalekohledu -- čtveřici osmimetrových zrcadel na chilské hoře Paranal, kterou provozuje známá Evropská jižní observatoř. Tyto vpravdě gigantické teleskopy jsou již v provozu. Zatím však pracují odděleně, jako čtyři nezávislé přístroje. Během několika roků se však spolu s pár dalšími, menšími přístroji, spojí do jednoho dalekohledu, který poskytne stejné rozlišení jako zrcadlo o průměru dvě stě metrů!

Co nás čeká docela názorně dokumentuje i první milník na cestě za tímto unikátním přístrojem. Před několika měsíci totiž technici zkombinovali světlo posbírané pouze dvěma osmimetrovými zrcadly a zcela z přehledem tak odhadnuli průměr kotoučku hvězdy Achernar na 1,92 +/- 0,05 úhlové vteřiny. Ve spolupráci se speciálními kamerami tak dalekohledy již dnes v blízké infračervené oblasti spektra poskytují lepší rozlišení i citlivost v porovnání s Hubblem. Výsledek je ostatně patrný i na přiložené dvojici záběrů části mladé hvězdokupy NGC 3603, která leží dvacet tisíc světelných roků daleko v souhvězdí Carina.

Vynikající vlastnosti jednotlivých dalekohledů jdou na vrub známé adaptivní optice. Součástí optického systému je totiž speciální zrcadlo, které se dokáže na necelých dvou set místech až pětsetkrát za sekundu deformovat podle pokynů počítače, čím neustále kompenzuje proměnnou kvalitu zemské atmosféry a sledované stálice tak udržuje bez ustání ideálně ostré. Kvalita zobrazených hvězd se potom blíží téměř ideálu, jako kdyby se observatoř nacházela na oběžné dráze.

Ilustrační foto...

Úhlové rozlišení osmimetrového dalekohledu se při testech pohyboval na hranici 0,07 úhlové vteřiny na vlnové délce 2,2 mikrometru, tedy v blízké infračervené oblasti. Na vlnové délce 1,2 mikrometru pak přístroj dosáhl laťky 0,04 úhlové vteřiny a na vlnové délce 1 mikrometr dokonce 0,03 úhlové vteřiny.

Dalším velkým rozšířením Velmi velkého dalekohledu bude sodíkový laser, jenž na observatoři přibude v průběhu následujících dvou roků. Ten totiž vyrobí "umělou hvězdu" nezbytnou k provozu adaptivní optiky na libovolném místě oblohy. Speciální zařízení kompenzující neklid zemské atmosféry tak bude použitelné i v těch místech, kde v zorném poli chybí "přirozené", vhodně jasné stálice.

Velmi velký dalekohled je tak na dobré cestě, aby se na řadu roků stal tím nejvýkonnějším přístrojem svého druhu na světě. Samozřejmě až do okamžiku, kdy lidé vymyslí a postaví ještě něco lepšího.

Jiří Dušek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ohromná sluneční skvrna!
Ilustrační foto...
Hmatové planetárium se představuje
Ilustrační foto...
Jen se tak tiše adaptivně koukat ...
Ilustrační foto...
Statistická analýza prvočísel dává překvapi
Ilustrační foto...
Jak staré jsou prstence Saturnu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691