Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Iridium stále žije

Revoluční síť satelitů Iridium prožila v průběhu posledních několika málo roků skutečně bouřlivý život. Od fantastického startu, přes drtivý pád a nečekanou reinkarnaci až k současnému, pomalému ale docela úspěšnému rozvoji. Svědčí o tom nedávný start rakety Rockot z ruského kosmodromu Plesetsk, který roj Iridií doplnil hned o dvě nové spojové družice a pojistil tak provoz celého systému nejméně do roku 2010.

Ilustrační foto...Iridum určitě není nutné představovat. Jedná se o prvek, jehož jádro obklopuje 77 elektronů. Stejné jméno pak dostala síť 77 umělých družic na šesti různých polárních dráhách, které umožňují spojení prostřednictvím mobilních telefonů. Projekt firmy Motorola byl sice krátce po založení omezen na 66 satelitů, nicméně jméno na prvek Dysprosium již změněno nebylo.

Takový byl původní plán. Nakonec se ale do vesmíru vydalo v průběhu 22 startů celkem 95 speciálních umělých družic. Stavba začala v květnu 1997 a celkem 60 družic vynesly střely Delta 2 firmy Boeing, 21 exemplářů se svezlo pomocí tří ruských nosičů Proton, 12 letělo na šesti čínských Dlouhých pochodech a poslední dvě startovaly minulý týden z ruského kosmodromu Plesetsk.

Sondy se pohybují vždy po 11 na šesti dráhách, ostatní vykrývají slepá místa a především tvoří zálohu v okamžiku, kdy by některá ze starších vypověděla službu. Podle analýz expertů je nyní zálohování natolik kvalitní, že celoplanetární síť bude v provozu nejméně do roku 2010. Tedy mnohem déle než se původně očekávalo. "Úspěšný start a navedení dvojice záložních družic dokazuje, že Iridium představuje životaschopnou společnost se solidními základy a značnou perspektivou," komentoval tuto událost Gino Picaso ze společnosti Iridium LLC.

Ilustrační foto...Iridium vstoupilo na komerční trh v listopadu 1998. Bohužel nepříliš šťastně. Noční oblohu sice satelity ozdobily krásnými umělými meteory, ale zájem o jejich služby nebyl nijak výjimečný. Telefon stál tři tisíce dolarů a za minutu hovoru se platilo kolem sedmi dolarů. To všechno v době drtivého nástupu běžných mobilních telefonů. Konsorcium řady firem si tak vedlo od desíti k pěti až v srpnu 1999 vyhlásilo bankrot. Na jaře 2000, kdy se nepodařilo sehnat žádného investora, padaly dokonce návrhy na stažení všech satelitů zpátky do atmosféry.

Systém za pět miliard dolarů se začal oživovat v prosinci 2000, kdy jeden soukromý investor koupil všechny umělé družice a navíc i celou pozemní infrastrukturu za směšných 25 milionů dolarů(!). Zázrak znovuzrození pak dokonalo obnovení komerčního provozu v březnu 2001. Nová společnost nabízí nižší ceny a pestrou škálu služeb pro velké podniky. Mezi stálé zákazníky patří například americké Ministerstvo obrany, které má k neomezenému používání na dvacet tisíc telefonů. Zjasnění Iridií tudíž z oblohy jen tak nezmizí a my se na ně můžeme dívat i letos v létě.

Jiří Dušek

| Zdroj: Spaceflight Now IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pamětník 1
Ilustrační foto...
Kudy letěl bolid aneb kde hledat meteority?
Ilustrační foto...
Cruithne -- podivný společník Země
Ilustrační foto...
Je to jako astronomii na stěnu házet
Ilustrační foto...
V ohnisku: Závěrem
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691