Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sága kosmického teleskopu IV

Hubblův kosmický dalekohled od začátku trpěl několika neduhy. Úkolem servisní mise raketoplánu STS-61 Endeavour F-5, která odstartovala 2. prosince 1993, proto bylo opravit co nejvíce závad a umožnit astronomům získávat kvalitní data tak, jak to bylo deklarováno dlouho před vypuštěním observatoře.

Ilustrační foto...Posádka raketoplánu měla před sebou doposud nejkomplikovanější opravářské práce v kosmickém prostoru, jaké kdy byly prováděny. Proto byl v posádce i "starý harcovník" Franklin S. Musgrave (čtvrtý start do kosmu), dále Richard O. Covey a Jeffrey A. Hoffman (třetí starty), ke svému druhému letu se vydali Thomas D. Akers a Kathryn C. Tnorntonová, naopak úplným zelenáčem byl Švýcar Claude Nicollier.

Nutno říci, že už před vypuštěním HST se počítalo s kontrolními a opravářskými lety raketoplánu, při kterých měli kosmonauti zastaralé a překonané vědecké přístroje nahradit novými aparaturami modernější koncepce (konstrukce HST takovéto výměny umožňovala) a při této příležitosti měli opravit závady, které by se eventuelně vyskytly během provozu dalekohledu. Avšak hlavní závada, která byla u kosmického teleskopu zjištěna, nezapadala ani do jedné kategorie pracovní náplně servisních letů. Oprava vlastního optického systému dalekohledu na oběžné dráze kolem Země nepřicházela v úvahu. A dopravovat dalekohled do pozemních laboratoří a po opravě jej znovu vypustit, to rovněž nebylo nejlepší řešení. Bylo tudíž rozhodnuto optickou vadu dalekohledu korigovat podobným způsobem, jako se brýlemi koriguje krátkozrakost u člověka.

Proto se začalo s vývojem a výrobou korekční optiky -- souboru malých, přesně vybroušených zrcadel, která měla upravit "napájení" jednotlivých přístrojů kosmického dalekohledu světelným či infračerveným zářením. Uložena měla být do prázdného modulu STAR, určeného původně pro montáž dalších astronomických přístrojů. Celé zařízení potom dostalo název COSTAR (Corrective Optics Space Telescope Axial Replacement). Jeho hmotnost činila 290 kilogramů. Nutno poznamenat, že to nebyl to žádný drobeček -- svými rozměry 0,9 x 0,9 x 2,2 m se zařízení podobal menší skříni.

Na kosmickém teleskopu zaujal COSTAR místo, odkud předtím posádka demontovala vysokorychlostní fotometr HSP o hmotnosti 221 kg. Stalo se tak 8. prosince 1993 a "montážní četa" přitom pracovala ve složení K. Thorntonová a T. Akers.

Jediným zařízením, které nevyžadovalo "služby" zařízení COSTAR, byla širokoúhlá planetární kamera WF/PC. Ta totiž byla nahrazena novým modelem WF/PC-2, do jehož konstrukce již byla korekční optika zabudována přímo při výrobě. Na místo zastaralé kamery byla WF/PC-2 umístěna už 7. prosince dvojicí kosmonautů F. Musgrave a J. Hoffman. Výměna probíhala pouze "v noci" -- při letu raketoplánu ve stínu, aby nedošlo k poškození citlivých detektorů přímým slunečním světlem.

Kosmonauti však měli za úkol mnohem více oprav. Například byla provedena výměna panelů slunečních baterií za nové, konstrukčně upravené. Jeden starý panel se podařilo svinout do pouzdra a dopravit na Zemi technikům k důkladnému prozkoumání (bylo na něm zjištěno 672 impaktních "kráterů" o průměru větším než 1,2 milimetru). Tři a půl roku pobytu v kosmickém prostoru udělalo své. Druhý panel nebylo možné složit (byl nadvakrát přelomen), a proto byl odhozen do prostoru, čímž na určitou dobu rozšířil počet nefunkčních těles na oběžné dráze kolem Země. Posádka také provedla opravu palubního počítače DF-224, do něhož kosmonauti instalovali nový koprocesor.

Ilustrační foto...

Součástí opravy HST byla výměna tří gyroskopů a jejich řídící elektroniky, instalace dvou magnetometrů pro hrubou magnetickou detekci polohy, instalace ovládací elektroniky panelů slunečních baterií (při tom Hoffmanovi vypadly z rukou tři šrouby, které se podařilo včas pochytat). Posledními úkoly posádky při opravě HST byla instalace záložního zdroje elektrické energie pro spektrometr s vysokou rozlišovací schopností (GHRS) a na magnetometry bylo nutno umístit náhradní krytky, které na žádost astronomů vyrobili přímo na palubě raketoplánu kosmonauti Bowersox a Nicollier.

Teď už zbývalo jen "roztáhnout křídla" a letět. Kosmonaut Musgrave použil ručního klíče k uvolnění kazet a pak už se začaly panely slunečních baterií pomalu rozvíjet. Protože i další vyměněné či opravené přístroje včetně počítače byly "aktivní", po otevření krytu tubusu byl HST opět "vypuštěn" na samostatnou dráhu ve výšce 594 kilometrů. Unikátní operace se podařila.

Libor Lenža, František Martínek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 56
Ilustrační foto...
Instantní galerie 18
Ilustrační foto...
Velká čtyřka kompletní?
Ilustrační foto...
Raketoplán Atlantis odstartoval
Ilustrační foto...
Prolítněte se nad povrchem Marsu!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691