Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sluneční piha (soutěž!)

Budík na porcelánovém talířku se lžičkou rachotí do středečního šeříkového rána ohlašujíc konec snového klidu a začátek denní reality, přitom tak v tento den neobvyklé.

Na ,,nádvoří" se shromažďují první netrpělivci, ale tentokrát se nejedná o prvomájové shromáždění, ani hromadný odchod na povinné divadelní přestavení, vždyť je sedmý májový den. Merkur nucen nebeskou mechanikou chystá po dlouhých letech přikrášlení už tak jedinečného Slunce. Zainteresovaní se hecují, kdo tento jev zahlédne jako první, kdo se bude pyšnit prchavým prvenstvím. Atmosféra houstne, sluneční projekce Merkurovy produkce soustřeďuje napětí i pozornost. Akt začal v sedm dvanáct.

Sisyfovský úkol Merkurova zatmění Slunce i tak ohromuje. Malá kruhová tečka pyšně konkuruje poněkud fádnějším skvrnám na kráse ohnivé,(pro jednoduchost) koule.Dvacítka, patnáctka, somet či triedr v přímém přenosu dokumentují výjimečnost úkazu.Počet zrakem pohlcených fotonů rapidně roste s přibývajícími lidmi. Merkur, asi si vědom, kdo je pánem situace, i nadále nekompromisně zastiňuje hvězdu.

Je 12.31, Merkur opouští sluneční disk, baterie foťáku rovněž končí a zřetelně se otepluje. Víc než pět hodin jsme mohli pozorovat Merkurův nov, tu pihu, kterou by mohl Slunci závidět i Ludvík XIV. Nakonec posuďte sami.

lifelike

Soutěžní snímky

O něco níž najdete veškeré snímky, které se sešly do redakce. Pokud jste si jisti, že jste něco posílali a není to tu, napište nám. Valná většina obrázků byla v relativně velkých rozlišeních, takže jsme je z taktických důvodů řádně zmenšili a původní verze pak dali jako link (po kliknutí na obrázek). Snímky, které nikam nevedou pak přišly jen o málo větší než jsou zde a nemělo cenu je ukládat do redakčního systému 2x. S obrázky jsme neprováděli žádne operace krom změny velikosti.

 • Milan Wudia, jediny videozaznam. Digitalni kamerou na montazi brnenskeho 40cm dalekohledu, ale s blize neurcenou optikou ;). Animace 13 MB
 • Lukáš Poutecký, Dobsonem 316/1900, digitální fotoaparát
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

 • Jiří Polák, Posílám Vám fotografii přechodu Merkura přes sluneční disk pořízenou napozorování Hvězdárny a planetária Plzeň. Obrázek vznikl složením dvou snímků 7.5.2003 8:36:27 a 8:36:35 UT. Fotografováno bylo přes Meade 305/3050 mm + okulár 40 mm + digitální fotoaparát C3040, exp=1/800s, clona 1:1.8, 100 ASA, minimální zoom (35 mm).
 • Ilustrační foto...

 • Jiri Buchal,Nechtelo se mi vytahovat Newtona tak sem na Merkura pouzil portable 70mm refraktor ETX70AT od Meade. CCD kamera je modifikovana TouCam Pro a snimky byly stackovane v Registaxu.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

 • K.Prokes, zde je muj snimek (vyrez), porizeny v 11.39 SELC v Berline pridrzenim digitalni kamery DIMAGE 7 u okularu newtona D=200 mm, f=800 mm s okularem 25 mm. Vignetace zpusobuje oslabeni okolo skvrny. Hranice blizko Merkura je skutecnym okrajem Slunecniho kotouce.
 • Ilustrační foto...

 • Frantisek Strycek, Pocasie nam vyslo, dalekohlad nesklamal a tak sa nam prechod Merkura podarilo pozorovat. Deti aj ucitelia z 1. zakladnej skoly v Hrinovej mali velky zazitok. Posielam par fotografii nafotenych digitalnym fotoaparatom OLYMPUS c-100. Pozorovali sme metodou projekcie.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

 • Jakub Kencl, Zdravím po krásné podívané,necítím se vůbec na nejlepší snímky přechodu Merkura přes sluneční disk, ale i tak Vám posílám pár kousků. Všechny by se měly ještě dnes objevit na mých stránkách jakub.webz.cz. Neměl jsem čas sledovat celý úkaz a k dalekohledu jsem se dostal pouze okolo 7:30, 8:40, 10:15, 11:30 a na úplný závěr v půl jedné.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

 • Marek Kolasa
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Tolik tedy obrazový materiál. Nakonec přikládáme ještě jedno pozorování. To přišlo prostřednictvím našeho mailinglistu a docela mě pobavilo. I tak mohou některá pozorování dopadnout. Inu...

  Jak jsem nevidel Merkura
  Tak jsem se na to tesil .. objednal jsem si i specialni folii na dalekohled.
  1) Folii mi poslali domu, a ne do prace, jak jsem explicitne zminil .. takze se k ni dostanu o az vikendu.
  2) Musel jsem jet na sluzebni cestu. Od 9 do 12 jsem sedel u zakaznika a instaloval software (coz se mi nakonec nepovedlo, a budu tam muset jet znova!!).
  Naucil jsem ale prytelkyni promitat pres dalekohled udelany zee zrcadloveho teleobjektivu (80x500-zvetseni 55) - a pry to slo videt krasne.
  Takze ja snad priste. A s lepsi pripravou .. jak ale znam Murphyho zakony,tak bude zatazeno...
  Roger

  POZOR

  Krom redakce můžete o vítězi rozhodnout také vy. Hlasujte v následující anketě. Vítěz, kterého určí čtenáři a vítěz určený redakcí dostane výtisk Hvězdářské antiročenky s věnováním (až budeme slavní, bude to mít velkou cenu :))
  Zvolte nejlepšího autora

  výsledky
  za redakci
  Rudolf Novák

  lifelike

   IAN.cz
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
  archiv zdroj
  RULETA
  Fotografie zatmění Měsíce - AKTUALIZOVÁNO
  Ilustrační foto...
  Velká bouře na jižním pólu Saturnu
  Ilustrační foto...
  Kto objavil Perseidy ?
  Ilustrační foto...
  Je to jako astronomii na stěnu házet
  Ilustrační foto...
  Rádio IAN: Jak ovlivnila havárie Columbie dalš
  Ilustrační foto...
  STALO SE
  4.12.2012 -
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

  WEBKAMERA
   Upice webcam / widecam
  UPICE WEBCAM

  Add to Google

   

  Pridej na Seznam
   

    © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691