Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Když je Slunce Pacman

tak se dějí věci...

Do redakční pošty se sešlo skutečně nemalé množství příspěvků, bude velmi těžké vybrat toho z vás, kdo si z květnového šílenství odnese malý dárek. Ten věnovala firma Dalekohledy Matoušek a je jím triedr 10x50. Menší dárečky pro ostatní dáme dohromady z našich hvězdárenských zdrojů, takže se můžete těšit na pár zajímavých publikací.

Když jsme se připravovali na květnová show denní a většinou ranní oblohy, netušili jsme, že nám jeden z hlavních aktérů naservíruje ještě polární záři a na stav sluneční aktivity také celkem nápadnou skupinu skvrn, které někteří dokonce viděli pouhým okem. Inu květen se vydařil a opět mi připomněl, jak pěkná představení nám občas obloha zahraje. A je docela hezké, že se to i přenáší na lidi :)

 • Bedřich Šiška - Dobrý den! Stejně jako většina lidiček, které aspoň trochu fascinuje pohled na noční i denní oblohu, jsem s napětím čekal na zatmění Slunce v ranních hodinách 31.5.2003. Popsat průběh zatmění se dá mnoha slovy, ale ty určitě nevypoví zcela přesně ten zážitek, který v každém z nás zatmění zanechalo, neboť některé pocity se popsat prostě nedají. A proto posílám na ukázku dva snímky ze zatmění, které jsem sledoval z Pardubic-Cihelny u slepého ramene Labe. Snímky jsem pořídil pomocí digitálního fotoaparátu HP Photosmart 850 a jsou bez jakýchkoliv úprav. Snímek 17 je pořízen bez filtru, 18 s filtrem vyrobeným amatérsky z 51/4'' diskety. Bohužel použitý digi nemá zcela manuální ovládání a je tedy omezen na nastavení clony/času a druhou položku si doplní automaticky. Ale i přesto mi takto pořízené snímky udělaly velkou radost a abych se o ni podělil, dovolil jsme si je zaslat i vám. Přeji krásný den.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Bohumil Dort - Foceno ze Šumavy.
 • Ilustrační foto...


 • Borek Lupomesky - Dovoluji si poslat fotografii zatmeni Slunce - snad ne pozde
 • Ilustrační foto...


 • Viktor Malina - posílám vám také malý snímeček ze zatmění Slunce. I když asi nebude patřit k těm ukázkovým. Byl pořízen 31.5.2003 v 5.07 SELČ na hvězdárně dr. Antonína Bečváře v Mostě. Jelikož jsem úkaz primárně zaznamenával na videokameru Canon XM2, toto je pouze vedlejší foto zaznamenané výše zmíněnou kamerou na paměťovou kartu. Z nasnímaného materiálu vznikne (doufám) portrét, až takový minidokument opravdu nevšedního východu Slunce. Ovšem jak většina dobře ví, krása prchavého a nádherného úkazu se dá technikou zachytit stěží. Zdravím všechny pozorovatele a přeji nám všem spoustu dalších krásných úkazů.
 • Ilustrační foto...


 • F. Klacek - Podarilo se mi dat dohromady postupku. Cista by byla asi lepsi (verohodnejsi), no na tu jsem si netrouf. Avsak nadheru celeho predstaveni ztesi popisi jakakoli slova nebo fotografie. Jenom pro ilustraci: stojim na kopci pod pruzracnou oblohou sem tam pocmaranou kondenzacnimi parami letadel, do posvatneho ticha rvou ptaci az to boli a v udoli se vali mlha, kterou prosvetluje vykousnute Slunce visici jen nekolik stupnu nad obzorem...
 • Ilustrační foto...


 • Hanuš Hrabák - posilam nejzdarilejsi fotografii z vyletu za zatmenim na vrch Rana u Loun. Autorkou snimku je Vilma Kaplanova, fotoaparat Olympus C4040, bez jakychkoliv filtru.
 • Ilustrační foto...


 • Ing. Jan Jirků - Nové Město na Moravě
 • Ilustrační foto...


 • Milan Sliacky - Fotil som z kopca Oblík nad Lounami s pomocou digitálu Fuji FinePix A202.Prvá fotka vznikla priamo, u ďalších dvoch som fotoaparát DRŽAL predokulárom ďalekohľadu (svetelnosť cca 8cm, zväčšenie 20-50), ktorý bol nastatíve. Vzhľadom k východu neboli v prvých okamihoch treba žiadne filtre.Keďže som kvalitné filtre nemal, ďalšie fotky, keď Slnko nabralo na sile, užza veľa nestáli. Výborné počasie a čistý horizont priali nádhernému zážitku,kto si privstal, neľutoval.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Jakub Kencl - více snímků na samostatné stránce po kliku na přiložené obrázky…
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Jan Beránek - posílám vám pár snímků zatmění. Bohužel jsem ztratil papír s poznámkami, takže neznám přesný čas záběrů (ach jo!). Foceno z Prahy, zrcadlovým objektivem Nikkor f=500/8, film Fujichrome 400 ASA.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Jan Kondziolka - Zdravim, posilam vam video zatmeni, ale nejak se to neveslo, takze to bude ve 3 mailech no a pak jeste fota... No je to focene digitálek Olympus C-4000 co 10 sekund snimek...no ale neni tokomprimovane.... ...a fota.... ty jsou focene pres dalekohled tim Olympusem, no a ten hled byl Bresser 114/500 s filtrem
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  VIDEO – animace DIVx, cca 14 MB


 • Jan Moucha - Zdravim redakci IAN a dovoluji si poslat do souteze fotografii dnesniho zatmeni slunce, kterou jsem poridil cca ve 4:54 hod. naseho letniho casu od Masarykovy chaty na Serlichu v Orlickych horach (1000 m n.m.) v okamziku, kdy se slunce vyhouplo z ranniho oparu. Snimek neni nijak barevne upravovan. Fotoaparat FINEPIX (FUJI), 6x opticky ZOOM, 1/105 sec., F2.8.
 • Ilustrační foto...


 • Jirka Tejkl - posílám ranní obrázek pořízený v 5:25 v Šumperku fotoaparátem Olympus C3040Z a triedrem 7x50, filtr z 2 vrstev pokovené (polyesterové?) fólie používané na výrobu kondenzátorů. Okem viditelný obraz měl lehké namodralé zabarvení, obraz z fotoaparátu byl žlutý, modrá složka velmi slabá. Toto je 50% zmenšenina obrazu ze zeleného kanálu. V případě zájmu mohou dodat obrázek v plném rozlišení (1600x1200 výřez z 2048*1576).
 • Ilustrační foto...


 • Zápis o jednom pozorování - Je ráno 31.5.2003
  3:45 - vstávám, čeká mne pěší túra na kopec za městem, odhadem asi 40minut chůze.
  4:00 - když otvírám dveře od bytu, utíká mi náš domácí miláček( černá kočka, která žije pouze uvnitř a ven nechodí) samozřejmě až do sklepa. Než ji odchytím a zavřu doma, 10 minut je v háji! To mi to pěkně začíná!
  4:10 - Konečně! Pospíchám do kopce, abych byl nahoře včas. Cestou potkávám pouze jedno auto. Nahoře se nestačím divit - za ohradou si mne se zájmem prohlížejí d v ě l a m y . Až teď si uvědomuji, že tady mají u hotelu zvěřinec.
  4:45 - Jsem na místě. Vybírám si místo na louce za kostelem a vybaluji z batohu věci. Vypadá to , že mám všechno.
  4:50 - Ale ouha! Zjišťuji že nefunguje fotoaparát! Takže fotky nebudou! K čertu, to asi ta kočka!
  5:00 - Začíná vycházet Slunce, slyším nějaké auto. Asi další nadšenec. Nevěnuji tomu pozornost, sleduji oblohu. ,,Dobrý den, co tady děláte? Váš občanský průkaz prosím!’’ Fuj!, to jsem se lekl! Žádný nadšenec, policajt! V ten moment jsem zjistil, co jsem nechal doma. No jo, "občanku!" On tady není náhodou; poslal ho sem řidič toho auta, co jsem potkal cestou, myslel si že jdu asi něco ukradnout!
  5:10 - Vysvětluji mu, jak se věci mají, o zatmění neměl ani tušení, tak ho nechám, ať se taky podívá. Docela ho to vzalo, sledujeme to nádherné divadlo společně. Člověku z té podívané až naskakuje husí kůže, je to prostě p a r á d a !
  5:30 - Policajt odchází, já vydržím i přes nálety komárů až do konce. I když nebudou žádné fotky, jsem spokojen. Ostatně, fotky budou určitě na internetu.6:30 - Konec, balím a odcházím. Sotva doma otevřu dveře, ta černá potvora zase pádí do sklepa! To zase bude den!
  Julius NAGY

 • Kamil Horák - takhle to vypadalo sledováno z Nebozízku pod Petřínem v Praze... Objektiv MTO-11 (1000mm), Fuji Superia 100
 • Ilustrační foto...


 • Martin Kluvanek - Fotene HPPhotosmart C912 1/8s z ruky (pouzival som digitak len ako expozimeter, ale film zo slusneho fotaku mi zkazili. Takze som rad, ze som nezmazal aspon ten digitak, pretoze som ho pouzival len na upresnenie expozicie pre film. Keby som to tusil, tak aspon pouzijem stativ alebo kratsi cas…) Neupravovane len zarezane na panoramu.
 • Ilustrační foto...


 • Pavel Kodytek - Vážení přátelé, řekněme si chlapsky: "Stálo to za to"!Dvojité zatmění = (Slunce x Měsíc) x Země Posílám pozorování z okraje Prahy (Červený vrch), kde se v tuto brzkou ranní hodinu spontánně sešlo hned několik nadšenců. Podmínky byly naprosto ideální - jak počasí, tak vzdálený horizont (mnoho desítek kilometrů). A tak nezbývalo, než se dívat, fotit a žasnout. (Digiťák Olympus C-700UZ, fotky zmenšeny k protlačení telefonem).
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Ladislav Zámečník - Rozhodl jsem se také přispět svojí troškou do mlýna. Nejedná se sice o snímky aspirující na výhru, avšak rád bych se o ně podělil s ostatními. Byly pořízeny v Kralupech nad Vltavou, přesné časy jsou uloženy v metadatech jpeg souborů. S kamarádem jsme použili amatérskou metodu volného spojení (ruční přidržení) dalekohledu (až 24x zoom) s dig. fotoaparátem (až 3x zoom), proto byla ostrost většiny snímků nevalná. Vybral jsem asi ty nejlepší.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Leon Miš - posilam par fotek ze zatmeni je v tom zmatek neco sem fotil ja,pak Paver Uhrin a Richard Kotrba Prvni dve sou pres dobson 285/1600 a okular 32mm,jedna pres SB 25x100 aty dalsi pres refraktor 80/420 a okular 25mm mejte se fajn (Camedia 3040Z)
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • M.Arnost - pozoroval jsem polarni zari v noci z 29. na 30.5. Zde posilam priblizny casovy prubeh pozorovani. Vse pisu z pameti, poznamky jsem si nedelal a k internetu jsem se dostal az dnes. Je mozne ze v casech budou nepresnosti. Udavam je z pameti a podle zaznamenanych casu hovoru z mobilniho telefonu, kterymi jsem prubezne probouzel zname
 • 0:25 - zacatek pozorovani. Nad severnim obzorem jsou 4 pomerne jasne sikme pruhy vedle sebe, barva mezi bilou a zelenou. Jas dokazal prekonat svetelne znecisteni zpusobene mestskym osvetlenim (pozorovano z osvetlene ulice na vychodnim okraji Chrudime). Spodni hrana cca 5° nad obzorem, vrchni odhadem 30° (kousek nad urovni souhvezdi Cassiopeia), sirku odhaduji na cca 40°
  0:30 - vyjizdim 2km vychodne od Chrudimi, kde jiz nerusi mestske osvetleni, je zde vsak patrne silne svetelne znecisteni od Pardubic, temer presne na severu. Mezi oranzovou zari poulicnich lamp z Pardubic je videt slaba aurora, barva stale zelenobila, neurcity tvar, kolisavy jas
  0:35 - objevuje se pomerne jasna zare, dva sikme sloupy nazelenane barvy, slabsi nez byly ty prvni. Vydrzi cca minutu a pul. Pote se postupne ztraceji a prechazeji v neurcitou zari pres cely severni obzor.
  0:40 - zare jsou slabe, ale stale patrne. Prevazne bile, obcas se primo nad severem objevuje slaby cerveny svit
  0:45 - levy ze dvou temer zmizelych sloupu primo na severu velmi vyrazne zjasnuje, rozsiruje se, jasem vyrazne prekonava svetelne znecisteni a zacina byt videt jeho slozitejsi struktura. Pripomina zvlnenou velmi pomalu se pohybujici okenni zaclonu. Okoli sloupu obcas mirne rudne. Spodek a strany jsou ostre ohranicene, vrsek se postupne rozplyva do tmy. Spodek jevu je stale cca 5° nad obzorem, nejjasnejsi cast priblizne 15°, vrchol cca 25-30°, sire cca 5-10°. Zare vydrzela cca 3 minuty a pak postupne zeslabla a zmizela.
  0:50 - v navalu euforie si konecne vzpominam na davny clanek z IAN, kde bylo zverejneno telefonni cislo na brnenskou hvezdarnu s zadosti o informace o polarnich zarich. Volam a upozornuji na polarni zare. Zprava byla prijata a ja pokracuji v pozorovani. Bohuzel od teto chvile uz se zadna dalsi vyrazna zare neobjevila.
  0:55 - zelenave zesvetleni severniho obzoru, specialne v okoli souhvezdi Cassiopeia 1:05 - okoli Cassiopei opet zjasnelo, zare je vsak uz velmi slaba, nejsem si jisty, jestli se mi to nezdalo...
  1:25 - po dvaceti minutach od posledni zare koncim pozorovani, jelikoz je mi zima. Pri odjezdu jsem tak spechal, ze jsem si nevzal ani bundu


 • Martin Myslivec - Pozorování tohoto krásného úkazu se uskutečnilo na severním svahu kopce Svatého Jana nad Hradcem Králové, za účasti dalších dvou kolemjdoucích a jednoho psa neidentifikovatelné rasy. Bylo to moje první pozorování měsíčního novu od doby co vlastním "velký" dalekohled, takže jsem byl zvědav, jak to dopadne. Rozhodl jsem se pro kombinaci focení na klasický film a snímání kamerou s následnou kompozicí dílčích snímků. Na stanoviště, které jsem si vyhlédl již den před tím, jsem dopravil kromě newtonova dalekohledu 210/1000mm také Rubinar s ohniskovou vzdáleností 500mm, dvě těla zrcadlovek Praktica MTL50, webkameru s notebookem a hliníkový kufřík s hromadou dalších potřebných i nepotřebných věcí. I přes obsluhu veškerého tohoto vybavení jsem stihl zatmění pozorovat i jen tak vizuálně a musím říci, že bylo nádherné. Přeci jenom, pohled na Slunce s viditelnou granulací, ozdobené fakulemi a pěknou skupinou skvrn, které vyplňuje 2/3 zorného pole a lze pozorovat jak po něm Měsíc pomalu pluje, se jen tak nezapomíná. Na prozatím dvou jediných zaslaných snímcích je Slunce asi dvě minuty po fázi nejvyššího zakrytí (5:25 SELČ), když se objevila skupina skvrn, a o 12 minut později. Snímky vznikly jako mozaika ze šesti krátkých videozáznamů, na kterých byly nasnímany jednotlivé části srpku. Originální výsledné snímky mají rozměr asi 1800x1800 pixelů. Poněkud zmenšené verze a další detaily lze nalézt na mých stránkách: http://foto.astronomy.cz/sun_eclipse.htm. Filmy zatím čekají na vyvolání, ke kterému dojde v pondělí. Takže vydržte, možná se ještě něco nového objeví.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Martin Orsag - spise jako kuriozitu nez jako fotodokument dnesniho castecneho zatmeni Slunce Vam zasilam par fotografii tohoto ukazu porizenych pres digitalni fotoaparat v mobilnim telefonu Nokia 7650. Treba je nejak vyuzijete. Vsechny fotografie byly porizeny pres filtr ala "stara disketa". Kvalita fotografii je priserna a odpovida podminkam jejich vzniku. Bude zajimave sledovat vyvoj v oblasti integrovanych digitalnich fotoaparatu.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Michal Šmíd - Tak Vám posílám nějaký fotky ze zatmění slunce, ale asi je berte spíš jako povzdech amatéra - s pouhým digitálním kompaktem (C1Zoom) a rozdělanou disketou místo clony kvalitní "pozorování" udělat asi nejde, takže jsem se nakonec přestal snažit fotit přímo slunce - od toho jsou tu jiní, a mám pár snad hezkých fotek okolo.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Miroslav Richter - posílám Vám do soutěže nějaké moje fotky z dnešního zatmění, které se u nás na Moravě skvěle vydařilo.Tak takhle na nás sluníčko vykouklo zpoza vršku. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z. Ještě kousek a jsem v plné parádě. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z a svářecího sklíčka č.11. A ještě dva, tři stupínky. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z a svářecího sklíčka č.11. A tady se my připletla do záběru věžička Svatého Kopečka. Fotografováno pomocí dalekohledu 60mm a Olympusu C300z a svářecího sklíčka č.11. Pohled na Svatý Kopeček u Olomouce, který jen tak neuvidíte. Fotografováno pomocí digitální videokamery Panasonic a svářecího sklíčka č.10. A ještě jednou se stopy letadel a prolétajícím ptákem. Fotografováno pomocí digitální videokamery Panasonic a svářecího sklíčka č.10. Doufám, že se Vám fotky budou líbit. Dalšímu zatmění zdar.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Pavel Mráz - Posílám dvě fotografie zatmění Slunce do Vaší sbírky. První obrázek (ecl.jpg) je fotografován digitálním fotoaparátem Nikon CP 885 z Prahy-Šárky. Druhý je teleobjektivem Tair 300mm z Kvaně okres Hořovice na fil Fuji Provia 400.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Pavel Štětina -
 • Ilustrační foto...


 • Pavel Štarha - v přiloze Vám zasílám do soutěže snímky částečného zatmění Slunce ze dne 31.5.2003. Snímky byly pořízeny dig. fotoaparátem Canon Powershot G2.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Jan Pejchal - zasilam snimek zatmeni Slunce, tak, jak bylo videt ze Snezky. Po dacetiosmikilometrovem nocnim pochodu z Harrachova jsemsice na Snezce malem zkolaboval, ale nakonec jsem krizi překonal a neco vyfotil.Myslim,ze ta namaha za ten pohled stala. Foceno digitalnim fotoaparatem Olympus Camedia C700 (f=5.9-59 mm,1:2.8-3.5) pri 10x zoom.
 • Ilustrační foto...


 • Petr Bartoš
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Petr Horálek - Jmenuji se Petr Horalek a dozvedel jsem se o Vasi soutezi ma oficialnich strankach CAS, a tak jsem se rozodl se s Vami podelit o ma pozorovani. Na snimku "kronika" je muj zaznam z pozorovani prechodu Merkuru přes slunecni kotouc dne 7.kvetna 2003. Jedna se o zaznam z pardubicke hvezdarny, ktery jsem poridil a zformuloval do sveho pozorovacího deniku. Je to slozeny snimek s velikym rozlisenim, takze nektere udaje jsou prectitelne primo na nem. Druhy i treti snimek je foceny, v pripade snimku "sekvence" je to opet slozenina mych fotek z rana 16.5.2003, ktere jsem prozival sam na Seci ve vychodnich Cechach, asi 500 metru vychodne od brehu stejnojmenne prehrady na poli, na Ustupkach (to kvuli chate, kterou zde mam). Velike snimky jsou focene pres dalekohled 250mm/1250mm volne pres okular. Pouzil jsem zrdcadlovy fotoaparat Praktika s obj.50/2,8 a film barevny AGFA 400ASA, expozice 1/10 , 1/50. V okrajich snimku jsou skvence pohledu nad Seci, coz je stejnym pristrojem. Snimek barvicky ma pro me zvlastni vyznam, ponevadz je to "krasny osklivy" snimek. Jedna se o jednu z poslednich snimku pred zapadem Mesice pod obzor, kdy jiz byl skoro den a na cocce objektivu byly kapicky rozetrene rosy. Svetlo blankytneho nebe se odrazilo o cocku okularu a tohle je vysledek. Jen doufam, ze to scanner moc nezkreslil. Na fotografii je to hezci.Jestli zaradite, ci nezaradite - nevadi. Alespon bych Vas chtel timpozvat na stranky, kde funguje astro. spol. Pardubice, a tohttp://asp.wz.cz/main.htm.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Petr Selinger - Zdravim redakci IAN a posilam dnesni snimek zatmeni slunce z Brna.Foceno digitalnim fotoaparatem Fuji FinePix 4900Z, zoom 6x, pouzit filtr.Spodni zare je zpusobena pozvednutim filtru.Preji hodne uspechu Vasim novinam i Brnenske hvezdarne.
 • Ilustrační foto...


 • Jirka Švarc - Přeju krásný den a přispívám svým snímkem zatměného Slunce. Záběr je ze střechy hotelu Černá bouda na Černé hoře v Krkonoších. Zážitek to byl zasloužený, cestou pěšky (2,5 hodiny do kopce) jsem zahlédl i jeden pěkný meteor.
 • Ilustrační foto...


 • Ivo Cencinger - zasílám fotografie částečného zatmění Slunce31.5.2003. Fotografováno v Hodoníně,5:05-5:31, film Agfa 100, Zenit 11, objektiv 300,expozice 250/4-11
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Radek Lampir - Fotil jsem to s digitalem Sony Cybershot DSC-F717, takze material UU by asi byl "CCD chip SONY, 5MPx". Co se tyce vybaveni KK: Stativ, fotak, dva polarizacni filtry (cirk a lin)prubezne natacene pres sebe tak, abych stale mohl fotit kolem 1/500, atakovej hroznej "mechan" - predsadka vyrobena z dvou dalsich objektivu. Vice o "mechanovi" na http://lab.budanka.cz/f717/teleskop/teleskop.htm.
 • Ilustrační foto...


 • Radek Ševčík - Posílám několik záběrů ze zatmění Slunce. Vyjel jsem fotit na Žerotínský vrch u Nikolčic. Stativ jsem si udělal z kufru auta. Nad místem, kde mělo Slunce vyjít byla velká vzdušná křižovatka z kondenzačních stop letadel. Atmosférou pokřivené sluníčko se začalo nad obzor zvedat v 4:53. Fotil jsem bez filtru, jen jsem tlumil citlivost foťáku. Jak se Slunce zvedalo výš, tak bylo stále silnější, takže ke konci jsem fotil jeho promítnutý obraz na strop auta. No a před půl sedmou už žhavilo jako každý jiný den. Foceno na digitální fotoaparát Olympus C2040 ZOOM za pomoci čočkového 70mm dalekohledu.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Sliacky Milan - Posielam svoj prispevok. Je to fotene z Oblika u Loun s pomocou digitalneho kompaktu FujiFilm Finepix A202 pred ktorym som rucne drzal bezny dalekohlad so svetelnostou cca 80mm a zvacsenim 20-50. Kedze to bolo pri vychode Slnka, neboli potrebne ziadne filtre. Neskor som uz podobne zabery robit nemohol. Bola to super akcia, ziadne mraky, ani nad horizontom. Stalo zato si privstat.
 • Ilustrační foto...


 • Zdeněk Zeman - radost rodiny - syna a tátu fotila máma
 • Ilustrační foto...


 • Tomas Trzicky - posilam vam par fotografii z pozorovani castecneho zatmeni z Prahy. Na miste, kde jsem fotografoval se uz pred patou hodinou ranni shromazdilo nekolik nadsencu se stativy.Posilam dva snimky jeden přes 200mm objektiv, vychod Slunce a Mesice nadPrazskym hradem, fotoaparat Praktica, film Kodak Supra 400. Druhy pres 500mm objektiv (MTO 500/8), film Kodak Supra 100.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • Vítek Huspenina - Tak jsem konečně popohnal lidi v minilabu a sebe v temné komoře a u skeneru, no a tak mohu poslat fotky. Krásnou záři a Sluníko. Na záři jsem tu noc čekal díky upozornění známého, a pár minut po půlnoci se dočkal. Vzbudil jsem všechny co se dali a něco nafotil. Všemu byl konec kolem třičtvrtě na jednu v pátek ráno. Jenže mi to nedalo a zůstal jsem vzhůru už celou noc. Téměř beze spaní jsem v pátek odpoledne odjel do Brna, podíval se na ohňostroj a ráno strávil v davu kamarádů a neznámých lidí před hvězdárnou. Odtud pár fotek také je. Hned po zatmění jsem musel do práce, přijel tam v půl desáté a skoro umřel z toho jak se mi chtělo po těch dvou dnech spát..zatracené přírodní úkazy... :o) Usnul jsem až v devět večer v sobotu. Fotky jsou foceny Canonem 300, obj. :28mm; 80mm; 500mm. Filmík je fujicolor superia 200 ISO.Zatmění je od Brněnské hvězdárny, Záře z pole u našeho domku - v Hluku ( mezi Uh. Hradištěm a Uh. Brodem) expozice při cloně 2,8 je 1minuta.
 • Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...

  Ilustrační foto...


 • VJ
 • Ilustrační foto...


 • Ing. Vladimír Pokorný - v příloze Vám posílám fotografii zatmění slunce kterou jsem udělal pomocí dig.foto. Olympus C720 na kopci v cca 300 m n. m. nad obcí Polešovice ( JM ).Pozorování zorganizovala hvězdárna ve Veselí nad Moravou.
 • Ilustrační foto...


 • Vojtech Tryhuk - par velmi amaterskych fotek z dnesniho zatmeni http://ebu.wz.cz/2003-05-31/index.htmfoceno Canon G3
 • Ilustrační foto...


  uffffff…….

  redakce

   IAN.cz
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
  archiv zdroj
  RULETA
  Zemřel druhý člověk z vesmíru
  Ilustrační foto...
  Přírodní klenoty České republiky
  Ilustrační foto...
  Měsíc zakryje Jesličky
  Ilustrační foto...
  Opraví NASA Endeavour?
  Ilustrační foto...
  Kam za kosmonautikou v dubnu?
  Ilustrační foto...
  STALO SE
  4.12.2012 -
  Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

  WEBKAMERA
   Upice webcam / widecam
  UPICE WEBCAM

  Add to Google

   

  Pridej na Seznam
   

    © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691