Vyškov: Noc první

Po roce jsme se opět sjeli na Hvězdárně ve Vyškově, aby jsme si dobili baterky před náročným semestrem. Ač na začátku září, těšil jsem se jak malé děcko na vánoce. Po dlouhém přemlouvání pana učitele jsme konečně zanevřeli na prastarý šilhající a klingající se Somet a vybalili zbrusu nový půlmetrový Newton. Nasadili okulár a dál se už jen se zadrženým dechem kochali.

IMG_9106_01

 

Ovládání takového monstra je v dnešní moderní době až nadmíru jednoduché. V počítačovém planetáriu si označíte objekt zájmu, v kontextovém menu vyberete příkaz Najeď a než se vyšplháte po vratkém žebříku až k okuláru, máte galaxii M 33 s nádherně vykreslenými jednotlivými rameny uprostřed zorného pole.

Takovýto dalekohled přímo sám podbízí k vášnivým diskuzím, spojených s degustací vybraných moravských vín, o barvách planetárních mlhovin, počtu hvězd v kulových hvězdokupách, podstatě temné hmoty ve vzdálených galaxiích či hmotnosti bílých trpaslíků.

Mno a protože zprovoznění dalekohledu měli na starost v podstatě amatéři a ne žádná předražená profesionální firma, vše funguje tak jak má.