Hvězda smrti nad Krnem

Krnenčtí studenti při provozování astrologického praktika na Kraví Hoře pozorovali nevšední úkaz — tak zvanou Hvězdu smrti nebo-li hvězdného ducha, či hvězdný přízrak.

flatVR

Dvoukanálový snímek jest výsledkem průměru všech expozic v daném filtru. Pro kalibraci vašeho zobrazovacího zařízení použijte prosím přiložený kalibrační proužek.

I když jejich prvotním úkolem bylo odpozorovat část světelné křivky vzdáleného blazaru S5 0716+714. Co však zřelo přimhouřené oko zkušeného pozorovatele tiše stojícího v povzdálí, každého šokovalo! Blazar, to je taková jako-by hvězda, ikdyž ono je to spíš jádro galaxie, ale hodně staré a hodně vzdálené galaxie, jako i do minulosti, rozumíš? Mno a tato „jako-že“ hvězda postupem času mění svojí jasnost.

blazar

Půlroční chaotická světelná křivka jiného blazaru pozorovaná družicí Kepler. Ref. viz http://arxiv.org/pdf/1302.4445v1.pdf

To by nebylo ještě nic tak překvapivého, hvězdy přece normálně mění svoji jasnost. Ale my jsme si řekli, že tohle není úplně normální hvězda, a navíc se mění, jak se ji zrovna zlíbí. Naprosto chaoticky!

Že, jo, Doktore?