Fajnový Vesmír

Většinou to co hledáte, máte přímo před očima. Pokud to jsou brýle, které korigují různé optické vady, tak ty vám leží rovnou na nose. My jsme chtěli hledat fraktální struktury ve Vesmíru a místo toho jsme našli Supernovu. Jak to u většiny podobných objevů bývá, byl i tenhle dílem náhody.

Mno, v podstatě jsme nic nenašli. Jak by jsme i mohli, když jsme ani nic neztratili. Prostě jsme se rozhodli pozorovat jednu z mnoha galaxií poklidně se vznášející ve Vesmíru a supernova (#SN2016adj) se v ní zkrátka stala. Ukrytá v hustých oblacích mezihvězdného prachu si poklidně vybouchla a její silně zarudlé fotony doletěly až do detektoru CCD dalekohledu DK-154 na La Silla v Chile, mířícího zrovna stejným směrem. Ze vzdálenosti několika mega-parseků to kupodivu stihly i omezenou rychlostí světla ve vakuu dříve, než astronomický telegram po optickém vlákně s propustností několika giga-bajtů.

fitspng

Galaxie Centaurus A. Od starších běžně dostupných snímků na internetu se liší přítomnosti nové hvězdy.

Snímek to není pravda dokonalý, ale aspoň je reálný. Jsou to právě ty artefakty v obraze, které jsou podpisem jedinečné kvantové technologie, kterou byl pořízen. Stejně jako jemné detaily v tahu štětce mistra malíře po plátně i zde sic mrtvé pixely a pomatené částice kosmického záření dotvářejí originální stopy dějů ve skutečném Vesmíru. Že vidíte nějaké pixely? To je správně. Jsou to právě ony, které nesou informaci o toku energie z gigantické exploze, která se odehrála tam daleko v čase i prostoru.

fitspng10

Deseti násobné zvětšení okolí nové rudé superhvězdy. Prý že 2b.

Co dodat na závěr? Snad jen postesknutí že podobné snímky nemůžeme pořizovat i v místních klimatických podmínkách. Na lidových hvězdárnách, za lidové ceny, rajčata v akci. Tu basu piv, doktore, co jsi na mě podle vyhrál, doufám vypijeme spolu v přítomnosti dalších barových astro-grázlů, na nejbližší servisní misi. Kdo by si chtěl pohrát s retuší, může. Copy-vpravo, copy-vlevo a pár filtrů na vylepšení bude stačit.