Zelené údolí

Jste-li blízko Krna a chcete-li navštívit pravou a nefalšovanou lidovou hvězdárnu, zajeďte si do Vyškova. Jiná snad už v okolí ani není. Obklopena hejnem ochočených biožravých dinosaurů. Kde jinde vám taky ještě dovolí koukat dalekohledem přímo do Slunce a když se vám zachce tak i přeparkovat předražený kaleidoskop, aby jste mohli odsunout celou střechu, aby nerušila v poklidném výhledu do okolního Všehomíra.

Krizi středního věku jde překonávat různými způsoby. Můžete si nechat vyrašit pubické ochlupení na bradě, můžete si koupit nový spacák, stan či rovnou celý karavan. Nebo si jen po povedeném večírku na rozloučenou půjčit vratkou koloběžku, pro rychlejší přesun mezi školou, prací, hospodou a postelí. Nezapomeňte však včas vrátit knížky do knihovny, neb budete platit tučnou pokutu.

Kdo kontroluje monitory, když se na ně nikdo zrovna nedívá?

Špekáčky na prutu nad ohněm a za plotem v dáli doznívá punkový festival. V těchto dnech a hlavně nocích se dějí různě divné věci. Přicházejí pohledy od přátel ze zahraničí. Baterky odcházejí do Lithium-Iontového nebe. Na záchodě chybí červené osvětlení. Nad východem, asi třicet stupňů nad obzorem, cosi explodovalo. Blízko je letiště a tak se letadla navzájem přetahují mezi mraky co vypadají jako žáby.

Bez smyslu pro humor je každý vtip trapný. Dotek slovem nebolí tak jako nožem, nebo rozžhaveným železem. O to déle se ale bude pamatovat, pokud se však hned nezapomene, jako jméno při představování. Bolístky, na které nikdo nefouká, druhý den nejsou zahojené. Po divokém koncertu přijde zase jen pokorné vystřízlivění. Po noci následuje ráno. Po poledni je třeba překlopit dalekohled.

Svépomocí postav zeď na pevných základech, cihlu po cihle spojí-li je malta. Brouzdání v trávě obsypané vlahou rosou k ničemu nevede. Pohlédni k východu, tam, kde za obzorem leží Mekka, poklekni v pokoře a klidně se pomodli, když myslíš, že to pomůže. Nebo se zakloň a upři oči ke hvězdám zářících ve vzdáleném Vesmíru. Pak znovu skloň hlavu k zemi a hledej pravdu na dně poháru, ať už s pivem, nebo vínem.