[IAN Alert #42] Nova v Andromédě

V proutěném košíku spokojeně přede malé kotě, má barvu jako kapučíno a jmenuje se Mončičák. V dnešní době, si již dokáži objednat 64 programů digitální televize v há-dé kvalitě a přitom nezvednou svůj zadek z trůnu a prstem nehnu víc, než od okraje k propasti svého tabletu. Jen jedna dvojlinka pro rozvod telefonu i internetu stačí. Mno a když už budou ty Vánoce, tak se nám připomíná jedna stará kampaň:

Observing Campaign on Hubble’s First Variable in M31: M31_V1

Komu na tom záleží, ať si přečte odkazovaný článek, tam najde i přesné souřadnice a vyhledávací mapku s označenými doporučenými srovnávacími hvězdami. Jo a je tam i odkaz na video. Pro ty ostatní napovím, že naším skromným cílem je doplnit a tak zpřesnit, světelnou křivku proměnné hvězdy typu δ-Cephei! Někdy snad omylem, nebo jen náhodou, zaměnované za Novu ShAl 5.

M31_V1_120days

Dosavadní světelná křivka Hubblovy proměnné ve Velké Mlhovině v Andromedě.

Co bude následovat dál, snad není třeba studentům astrologie vysvětlovat. Určíme periodu, z periody absolutní hvězdnou velikost, jež relativní je kolem 19. a ze známého vztahu spočteme vzdálenost. Tu porovnáme s hodnotou určenou Edwinem Hubblem a jeho teleskopem a z rozdílů vzdálenosti odhadneme rychlost rozpínání Vesmíru.

Jak prosté, co říkáte, Doktore?