Otevřené FITS

Vědecké výsledky pořízené díky veřejným finančním prostředkům by měly být volně přístupné i široké veřejnosti. OpenFITS je iniciativa PR týmu kolem X-ray družice Chandra, kde chlapci názorně ukazují, jak se od zašumělých černobílých snímků dostat až k těm krásným a dech beroucím barevným obrazům vnad Vesmíru.

Od stažení vstupních dat, po úchvatný obrázek vhodný i na pozadí plochy stačí jen pár kliků v Gimpu. Celý komentovaný proces můžete vidět na následujícím názorném videu s podmanivou hudbou hrající do podvědomí.

Samozřejmě, že to nejde jen tak. Kluci pro vás data už zpracovali. Jako že z nich odstranili chyby a provedli patřičné kalibrace. Z hlavičky snímků lze vyčíst, že k tomu použili program PixInsight postavený nad knihovnou pro manipulaci s obrázky PCL, kterou si můžete bezplatně stáhnout a případně #include do svého projektu, pokud mi rozumíte co tím myslím.

Co všechno PixInsight svede a že toho není málo, se můžete podívat v následujícím dvoudílném tutoriálu. Pokud jste stejně jako já fanoušci Cyber-Porna, garantuji vám, že zůstanete v údivu nad použitými pokročilými metodami, jako je třeba zapojení human-intelligence.

Pokud se rozhodnete si postup vyzkoušet na vlastní prsty, nezapomeňte se prosím podělit v komentářích o své úspěchy.